Návody na výrobu botiček

Home

Různé druhy materiálů a panenek si vyžádaly, abych já i ostatní děvčata, která se věnují tvorbě na Barbie popřemýšlely i nad výrobou botiček. Ne, že bych jich neměla dost, mám asi okolo 200 druhů, ale přesto se mi někdy stane, že nenajdu tu správnou barvu k nějakému modelu. A když jsem si koupila panenky od firmy Tonner, tak na ty už botičky v Čechách neseženu vůbec, zakoupila jsem jen pár párů a zbytek jsem se rozhodla vyrábět sama.

Ale kudy do toho, když jsem neměla ještě žádnou zkušenost s jejich výrobou? Hodně mi pomohla děvčata z Klubu panenek ČR, Denisa a Jana, obě už výrobu botiček zvládly, tak se můžete podívat na jejich stránky, kde naleznete více informací. Postupně budu uveřejňovat i moje zkušenosti, snažím se postupy fotit, doufám, že vám hodně napoví, kdybyste měli nějaký dotaz, zeptejte se mě, pokud budu vědět, ráda odpovím.



Růžové boty pro klasické tonnerky

Dlouhých 5 let (od 2006-2011) jsem se nevěnovala výrobě bot, po prvních zkušenostech jsem prohlásila, že boty neumím a že se je asi nikdy nenaučím vyrábět. Zůstala jsem jen u bezpodpadkových botiček, ty s podpatkem se mi nijak zvlášť nedařily a nenechte se zmást prvním pokusem - stříbrné boty, ty se na poprvné docela vyvedly. Protože na nich nebyla ideální podrážka, byla moc měkká a bota nedržela tvar, tak jsem to chtěla nějak nahradit, ale pořád jsem nevěděla jak a časem jsem ztratila odvahu se do toho vůbec pustit. Povzbuzením pro mě byla hlavně Blacksvetlus, Scratky a také Eiramx, když jsem viděla, jak si holky s botama poradily, tak jsem o jejich výrobě opět začala přemýšlet. Až uvidíte návod, nebude o nic víc odlišný od toho předtím, nahradila jsem jen gumovou podrážku vynilovou látkou a dvojitou čtvrtkou na stélku a jednoduchou na podrážku, po slepení všech těhle materiálů dohromady bota zpevní a docela dobře drží tvar. Postup je na boty s podpatkem z fima, který jsem použila tak, jak je vymodelovaný, další variantou je obalení tohoto podpatku ve stejné látce jako boty. Upozorňuji, že každý si musíte najít svůj vlastní postup, co vyhovuje mě, to nemusí vyhovovat vám a je zajímavé, že opravdu každá z výše jmenovaných děvčat dělá boty trošku jinak. Ale já hlavně chtěla přesvědčit sama sebe, že nakonec překonám i ten svůj odpor k dělání botiček a to se mi povedlo, začínám samozřejmě s jednoduchými, páskovými, které se dobře tvarují na noze a není zapotřebí žádný střih. Složitější boty snad časem taky vykoumám:
Co tedy budete potřebovat: čtvrtku, tužku, vzor podrážky, látka (vynilová, připomíná kůži), různé stuhy, lepidlo (já používám UHU - lepidlo na všechno, ale můžete použít i chemoprén), fimo nebo cernit, nůžky, pinzeta, kolíčky (nenechávat dlouho, zanechávají vytlačené stopy, vždy jen na pár minut), panenčí nohy obalené fólií nebo udělané kopyto, různé zdobení - flitry, kytičky, knoflíčky, spony, hot fixy.....

Střih na podrážku a galerie s postupem




Stříbrné boty pro Esmé

Další boty jsou ze stříbrné vynilové látky, která je mírně pružná a tak se s ní dobře pracuje. Dále potřebujete textilní lepidlo, kousek Fima na podpatek, gumovou tenkou položku (podobná jako podložka pod myš, ale tenčí), kousek papíru a kousek drátku na sponku. Boty jsem vyrobila ke stříbrným šatům, ke kterým bohužel žádné vhodné nemám, stále jsou to pokusy, takže omluvte nedostatky, sbírám zkušenosti. A také kvalitu fotek, začala jsem za světla a dokončovala při umělém.




Bílé sandálky pro Marley

První botky i s obrazovým manuálem (klikněte na obrázek), jsou k novým šatům na Marley od firmy Tonner, na tu mám opravdu jen původní pruhované pantoflíčky, a to uznáte, že se k tomuto modelu nehodilo. Použila jsem staré pásky, ze kterých jsem vystřihla tvar boty, zbytek jsou jen různě široké stuhy a zakoupená kytička. Dohromady to můžete lepit různými lepidly, já použila na podrážku vteřinové a na stuhy lepidlo na textil.






Home