Sójová čína



Nepatřím k lidem, kteří neustále propagují zdravou výživu a nedají si nic jiného než sójové boby, mrkev, cuketu a salát, naopak, velice ráda jím i méně zdravé jídlo, ale to mi nebrání v tom, zkusit i recepty, kde se sója nebo cuketa nachází. Ale to jste si jiště už všimli z mých receptů. Tuto sójovou čínu dělám už léta a někdy ji udělám z kuřecího masa a jindy ze sójových nudliček. Rozdíl tady je, ale nám nevadí a tak občas udělám záměnu za maso. Sója má jednu výbornou vlastnost, sama o sobě nemá žádnou chuť a dobře převezme chutě, které k ní přidáme. Takže s úspěchem můžete rozemleté sójové boby použít do karbanátku nebo bramboráku a nikdo to nepozná (vyzkoušeno). Já tvrdím, že sója se dá připravit velice chutně, ale musí se vědět, kudy na to, tak snad můj recept pomůže k osvětě.

Suroviny: sójové nudličky - 1 sáček, 2 cibule, 2 vejce, 1-2 dcl oleje, 2 lžíce maizeny, sójová omáčka, worchester, magi, chilli omáčka, chilli v prášku, kari, pepř mletý, paprika sladká, paprika pálivá, sůl.

Sójové nudličky vysypeme do hrnce s vařící vodou a lžící maggi, povaříme dle návodu, cca 10 minut. Scedíme, necháme trochu ochladnout a já dělám to, že je ještě vyždímám, jen tak v hrsti, co to jde, přece jen množství vody, co sója nasaje, není v pokrmu to nejchutnější, proto to možná lidem tak vadí a připadá jim, že jí houbu. Takže já ždímám a širší nudličky krájím ještě na tenčí. Nakrájíme cibuli na větší kousky a vmícháme do nudliček v míse. Do většího hrnku nalejeme olej, přidáme 2 celá vejce, rozkvedláme, přilejeme velkou lžíci maggi a worchesteru, 2 lžíce sójové omáčky, trochu chilli omáčky (nemusí být, stačí práškové chilli nebo naopak). Prášková koření přidáváme po malých lžičkách, po dvou od sladké papriky, kari a soli, po jedné anebo i míň, podle toho, jak pálivé jídlo chcete, pak přidáme chilli, pepř a papriku pálivou. Nakonek 2 lžíce maizeny do slaných jídel a pořádně zamícháme, aby nezůstaly hrudky. Nalijeme na maso - sóju do mísy, promícháme, přikryjeme pokličkou a dáme do lednice nejlépe do druhého dne. Takhle naložená čína ale vydrží i týden, je jedno, jestli je z masa anebo ze sójy. Na pánvi pak smažím vždy jen tolik porcí, kolik chci servírovat, většinou jednu nebo dvě, není už potřeba dávat na pánev moc oleje, pokud je ho dostatek v nálevu, to už uvidíte sami, jak maso "plave". Doba smažení je podobná jako u kuřecího masa, promíchávejte a smažte ze všechn stran, i když sója je vlastně už hotová, není uvnitř syrová, tak se dá osmažit stejně jako maso, poznáte to podle barvy, trochu ztmavne. Jako přílohu máme obvykle rýži, ale není nutno, dá se to jíst i s chlebem.