Různé akce a výstavy



Tuto stránku postupně zaplňuji reportážemi z různých akcí a výstav, kterých jsem se zúčastnila anebo naopak, které pořádám nebo jsem byla přizvána k účasti.




3.11- 5.11.2023 Výstava Doll Prague 2023

Galerie z výstavy


Letos jako vloni... tudíž, žádné velké nadšení. Panenky se opakují, ruské a italské vystavovatelky zcela chyběly, ruské víme proč, italské nevíme, ale asi to pro ně není až tak zajímavé a to je škoda. Opět tam bylo spousta autorských panenek, ale jak trefně poznamenala moje kamarádka, ony jsou všechny tak smutné, jako kdyby prožily těžké dětství. A to já zase nemusím, proč bych se měla koukat na smutné panenky? Ale je to tak, bylo jich tam s tímto smutným pohledem docela dost, pro mě to pak nemá velké kouzlo. Takže to zase zachránila Wixana s přemalovanými a předělaným panenkami Ruby Red, které se skoro všechny usmívají.


11.- 13.11.2022 Výstava Doll Prague 2022

Galerie z výstavy


Letošní Prague Dolls se konalo po dvouleté přestávce kvůli covidu, odrazila se na něm i letošní mezinárodní situace - válka na Ukrajině a tak zde chyběly všechny ruské umělkyně. Ať je to, jak je to, zkrátka chyběly a bylo to znát, obsazenost byla tak o 20-30% menší. Chyběly i moje oblíbené Italky a celkově se mi tento ročník zas až tolik nelíbil. Opět platí, že co se mi nelíbilo hodně, to jsem vůbec nefotila, něco málo ano, třeba ty ženské postavy s ptačími zobáky. Takže mě nejvíc potěšil stánek naší panenkářské kolegyně Wixany, která panenky vždy krásně přemaluje a obleče, byly to převážně panenky Ruby Red od Diany Effner. Pro mě to byl jednoznačně nejslabší ročník.


Pasáž českého designu - Pink Carpet Dolls 2022

Galerie z výstavy


Charitativní umělecký fashion projekt je určen všem českým a slovenským začínajícím módním tvůrcům na pomoc ohroženým dětem FOD Klokánek Láskova, Praha. Před aukcí si můžete panenky prohlédnout v pasáži českého designu Na příkopě, hned vedle ČNB. Modely se tam nacházejí jednoduché i složité, některé jsou opravdu velmi fantazijní, škoda, že právě na tyto nebylo ve výkladu moc vidět. Modely by měly být autorské kreace, letos jsme tam viděli i jeden originál od Matella 1998, což je zvláštní, ale jestli jde na prodej, tak to nevadí, je to na dobrou věc. Foceno v pasáži, přes sklo výkladu, naproti jsou další osvícené obchody, takže ať jsem dělala, co jsem dělala, lepší fotky jsem nepořídila.


8.- 11.11.2019 Výstava Doll Prague 2019

Galerie z výstavy


Prague Doll se od loňska koná každoročně, loňský ročník jsem bohužel neuveřejnila, tak alespoň ty nejzajímavější panenky z letošního. A jako vždy, raději fotím hezké panenky, ale i ošklivé, pokud jsou krásně provedené, nefotím zrůdičky a věci, které se mi opravdu nelíbí, takže ty u mě v galerii neuvidíte. Opět mě potěšila Alessandra Nicolin se svými kloubovými panenkami a také tím, že jsem s ní mohla prohodit pár slov italsky, je to moc příjemná umělkyně. A co se mi nejvíc líbilo? Kapela starých, rozesmátých chlapíků, hned nad nimi rocková zpěvačka a vůbec všechny krásně provedené postavičky, které byly jako živé. A vůbec nebyly dokonalé a hezké, ale tak nějak ze života. A z těch nelidských postaviček to byl jednoznačně zelený Grinch.


Výstava miniatur v Bavorově

Galerie fotek z výstav (klikněte na obrázek)

Gil Bomber je Angličanka s českými kořeny a celý život se věnuje své velké zálibě - miniaturám. Hodně jí pomáhá i její dcera, která tvoří s ní a zapojí do výroby miniatur i své známé, to když někdo umí něco, co ona ne, např. uplést svetřík pro malou panenku. Ve sbírce má jak autorské domečky, tak i sériově vyráběné třeba v 70tých letech minulého století. Paní Gil pobývá část roku v Čechách a výstavou vás ochotně provede, mluví velice slušně česky, na to, že je už druhá generace narozená v Anglii, pokud vládnete angličtinou, ráda se přizpůsobí a bude mluvit pomaleji a zřetelněji, alespoň já jsem jí o to poprosila a nebyl problém, krásně jsem jí rozumněla. Návdavkem jsem si prohlédla i její dílnu, kterou má stejně plnou jako je ta moje, zkrátka, když se sejdou miniaturistky, tak si ihned porozumí. A adresa je Dr. Mareše 370, 387 73 Bavorov, st-ne od 11-16 hod. nebo po domluvě na tel. 608233310. Tak krásné pokoukání!


Prague Patchwork Meeting 2018

Galerie fotek z patchworku (klikněte na obrázek)

A opět se sešel rok s rokem a je tady Prague Patchwork Meeting, chodím tam hlavně proto, abych si koupila nějaké nové látky s malými vzory, použitelnými pro panenky a pak samozřejmě i na výstavu dek, přehozů, obrazů. Klasické patchworky mám nejraději, hlavně, když se tam najde nový nápad, ale některé umělecké se mi taky líbí, letos to byly ryby od jedné autorky a japonské Sashiko. Sashiko jsou tradiční japonské vyšívané vzory, které se často používaly při našívání záplat. Záplata se jimi hustě pošila, tím se také zpevnila, používali to hlavně rybáři, když měli přes rameno položené sítě a táhli je ven z moře, tak aby se jim tak rychle neprodřelo oblečení. Tak to bylo zajímavé, že se tato technika dostala až do patchworku, ale nakonec je to logické, prošívání k patchworku patří.


31. 3. 2018 Iris folding 3 v Muzeu hl. města Prahy

Galerie z výstavy

Velikonoční dílny v Muzeu hl. m. Prahy se už staly tradicí, takže tady probíhalo několik kurzů zároveň, od pletení pomlázek, malování vajec voskem, drátkování, výroba píšťalek a já jsem letos byla s ubrouskovou technikou na vajíčka a s Iris foldingem. V galerii se podívejte, jak to všechny bavilo, návštěvnost byla opravdu velká.

16.2 - 17.6.2018 Výstava Small World v Umělecko průmyslovém muzeu v Praze

Galerie z výstavy


Na tuto výstavu jsem šla s kamarádkou - panenkářkou, která chodí do muzea na přednášky a dostala pozvánku. Jedná se o ojedinělou výstavu domečků, nechci říkat pro panenky, protože to evokuje, že jsou hlavně na hraní, ale ony jsou to repliky domů, ve kterých žili lidé v minulých stoletích. Domečky zapůjčilo V&A Museum of Childhood v Londýně, jsou to velmi staré kousky, které se normálně nevystavují, ale v posledních letech byly zapůjčeny asi do 4 muzeí ve světě, poslední z nich je právě to naše UPM, a po výstavě poputují opět do archivu. Takže opravdu jedinečná příležitost vidět staré domečky zařízené tak, jak se opravdu žilo. Domečky jsou osvícené, lépe řečeno, můžete si je rozsvítit vypínačem a proto celý sál byl v takovém pološeru, domečky za sklem, fotit se dalo, ale bez stativu, bez blesku, jen tak v ruce automatem.... no, tři čtvrtiny fotek jsem vyhodila, byly rozmazané. Ale to, co zbylo a na co se dá jakž takž koukat, to je v galerii, myslím, že i tam se milovníci domečků a miniatur pokochají.


24.- 26.11.2017 Výstava Doll Prague 2017

Galerie z výstavy


Dva roky utekly a je tu další mezinárodní panenkářská výstava v Praze, z mého pohledu a i z reakcí dalších návštěvníků, zatím nejpovedenější. Bylo zde hodně panenek, tentokrát zabydlely i celé horní patro velkého sálu ve Slovanském domě, takže se bylo na co koukat. Hodně panenek tam bylo letos hezkých, což jsem ocenila zvláště já, já nejsem moc na různé smutné obličeje, uši skřítků a tak podobně, takže jsem trávila hodně času okukování šatů a hezkých obličejů. Nejvíce mě zaujala umělkyně z Itálie Elisa Fegnolio, neměla tam toho moc, jen asi 4 scény s historickými panenkami a šaty, ale ty byly nádherné. Precizně ušité, krásné barvy, jemné, drobné zdobení, šperky... opravdu klobouk dolů. Galerie je tentokrá hodně velká, po minulém ročníku jsem myslela, že už nepůjdu, nebyl nic moc na panenky, ale letos se to povedlo a proto jsem toho tolik nafotila.


8. 4. 2017 Iris folding 2 v Muzeu hl. města Prahy

Iris folding jsme dělali podruhé a všechny vždy nadchne, jak jednoduchá a na pohled efektní technika to je. A protože je před Velikonocemi, bylo tam i malování vajíček voskem, zdobení vajíček slámou a pletení z pedigu.




Prague Patchwork Meeting 2017

Galerie fotek z patchworku (klikněte na obrázek)

Nebudu se opakovat, je to stále stejné, část s klasickým patchworkem a část s uměleckým, z toho se mi nejvíc líbily zvířecí oči - tygr, puma a pes. Bylo tam několik soutěží, mě nejvíc zaujala ta o Praze, nebyla velká, ale byly tam krásné patchworky s typicky pražskými pohledy. I letos jsem absolvovala večerní projížďku s rautem po Vltavě, tentokrát se loď jmenovala Šumava a projížděli jsme se od hotelu Intercontinental k Národnímu divadlu pod splav a zpátky a to asi 3x :-), což vůbec nevadilo, protože vloni jsme strávili půl hodiny ve zdymadle a koukali do zdi, až se naplní vodou, tentokrát jsme mohli obdivovat všechny nasvícené pamětihodnosti a to několikrát, kdo nestihl fotku napoprvé, udělal si ji napodruhé. Já jsem sice trochu fotila, ale v noci, v pohybu.... většina nestojí za nic a stejně je lepší všechno vidět na vlastní oči.


28. 5. 2016 Den dětí v Muzeu hl. města Prahy

Na den dětí připravilo muzeum výtvarné dílny a to háčkování z gumiček, tvoření látkových kytiček Kanzashi a já jsem recyklovala ruličky od toaletního papíru na zvířátka, autíčka a další věci. Dětem se vše líbilo, ale bohužel byla malá účast, venku bylo krásně a po Praze bylo hodně podobných akcí pro děti.






Prague Patchwork Meeting 2016

Galerie fotek z patchworku (klikněte na obrázek)

Loňskou výstavu jsem vynechala, tak jsem byla zvědavá, jak bude vypadat ta letošní. A byla docela pěkná, celá jedna sekce se věnovala klasickému šitému patchworku, který já považuji za základ a pak tam byl i art patchwork, který je téměř vždy tvořený kolážemi, víc, než šitím. Není to špatné, jsou tam i pěkné kousky, ale s patchworkem to už nemá nic společného, ale kam to zařadit, že? Letošní soutěžní téma bylo čas a to se většině soutěžících povedlo, hlasovalo se i za nejlepší český patchwork. Letos jsem poprvé absolvovala i večerní projížďku s rautem po Vltavě, naše loď se jmenovala Cecílie a projeli jsme se od hotelu Intercontinental až po Vyšehrad a zpátky, bylo to příjemné zpestření této akce, byť fotky z ní jsou opravdu jen ilustrativní, většina se mi v té tmě rozmazala :-).


19. - 20. 3. 2016 Vmačkávaný patchwork v Muzeu hl. města Prahy
(pro vstup do galerie klikněte na obrázek)



Velikonoční tvoření a vajíčka zase jinak, tentokrát parchworkově. Do polystyrénového vajíčka vmačkneme kousky látek a ty vytvoří vzorek, dozdobíme kytičkou, mašličkou a jednoduchá a rychlá dekorace je na světě. Překvapilo mě, jak moc se to lidem líbilo :-)


28. 11. 2015 Vyšívání na plastovou kanavu v Muzeu hl. města Prahy





Poprvé jsme pracovali s plastovou kanavou, je to normální kanava s očky, jen je vyrobená z plastu. Proč z plastu? Protože má mnohem více možností, než normální látková kanava, tu můžete použít pouze jako ubrus nebo jiné textilní záležitosti, ale z plastové kanavy se dají dělat trojrozměrné věci, které drží tvar. Takže různé vánoční a velikonoční ozdoby, krabičky, dokonce i malou vyšívanou vesničku s různými typy domečků.


27.-29.11. 2015 Výstava Doll Prague 2015

Galerie z výstavy


V pořadí třetí mezinárodní panenkářská výstava v Praze byla opět plná autorských panenek a panáků, medvědů, skřítků a víl, a všech možných i nemožných kreatur. Konala se ve Slovanském domě a hostila přes 80 autorů nebo autorských dílen z celého světa. Jak mám ráda panenky, tak různé kreatury zrovna nemusím, ale pokud je to humorně laděná panenka, tak se na ni ráda podívám. Letos jsem tam šla hlavně za miniaturami Martiny Fritcherové, protože její tvorbu znám a chtěla jsem ji vidět i naživo, stálo to za to :-).


Výstava a soutěž modelářů z celé republiky i ze zahraničí v Galerii Nové Butovice v Praze, 26. -27. 9. 2015

Galerie fotek z výstavy (klikněte na obrázek)

Vy už víte, že ráda chodím i na výstavy, které nemají s panenkami nic společného, teda, s panenkami přímo ne, ale s miniaturami ano a ty umí modeláři víc, než dobře. A i když hlavní náplní výstavy a soutěže byly auta, tanky, letadla, motorky a lodě, mne nejvíce zaujaly miniatury a dioramata všeho možného. Válečné scény se mi až tolik nelíbí, ale i na nich musím ocenit přesnost miniatur jako byly železná brána, sutiny domů, rozježděný terén nebo rozbitá okna. Teprve detaily dotváří miniaturu a dělají z ní pravdivou scénu. Ale ne všichni modeláři se vyžívají jen ve válečných scénách, k vidění byly i ty legrační jako třeba Mr. Bean, jak jede na svém autíčku na střeše na křesle z nákupu v obchoďáku anebo Charlie Chaplin a spousta dalších, např. fantasy figurek, které ani neumím pojmenovat. Výstava byla i prodejní, takže jste zde mohli nakoupit modely všeho možného, materiály, pomůcky a nástroje, knížky i trička, třeba s tankistou :-).


Výstava panenek p. Chmelařové v Praze srpen-září 2015

Malá galerie fotek z výstavy (klikněte na obrázek)

Výstavu jsem navštívila i přesto, že se všem těm typům panenek, které tam byly k vidění, nevěnuji. Ale ráda se podívám na hezkou porcelánku, oblečenou v krásných šatech, stále je to panenka a je co obdivovat, i když je to trochu jiná tvorba. Porcelánky tam byly všech velikostí, obyčejné, autorské, elegantní, dětské, nejvíc mě ale zaujaly ty, které se nevidí každý den a to 3 páry babiček a dědečků, ty byly opravdu moc pěkné. Dále pak realistická miminka, tzv. reborny, těm se věnuje p. Chmelařová nejvíc, sama si je domaluje, ovlasí atd. Přiznávám se, reborny ráda nemám, ještě jedno roztomilé miminko snesu, ale ta hromada miminek s různými obličeji (spící, smějící se, vykulenými, brečícími...), to na mě bylo moc, v této části jsem se dlouho nezdržela. Ale kdo je máte rádi, bylo to moc hezky nainstalované, krásné dekorace okolo, opravdu jsem ocenila, jak moc práce to muselo dát, to musela paní stavět několik dní.... jak by ne, panenek je tam přes tisícovku, to už je nějaké množství. Kromě klasických panenek tam byly i historické, plyšáci, andělé a v malém množství i sběratelské Barbie.


13. - 14. 6. 2015 Kladenské dvorky


Na akci Kladenské dvorky jsem se jela podívat ze zvědavosti a také proto, že tam jedna panenkářka vystavovala panenky a svoje fotografie panenek. Akce se koná v Kladně, ve staré části Ostrovec, kam se dostanete z Prahy pohodlně vláčkem. A pak projít pár stovek metrů vesnicí a mapa na náměstí vás navede na jednotlivé dvorky. Ano, opravdu jsou to soukromé dvorky od baráčků, kde bydlí místní lidé a na každém dvorku je k vidění nějaké to umění, od uměleckých fotek, přes grafiku, sochařinu, kreslené vtipy, nebo různé rukodělné činnosti jak lidí, kteří tam bydlí, tak jiných umělců, kterým místní svoje dvorky propůjčili. Součástí dvoudenní akce byla i různá hudební vystoupení, hlavně v odpoledním a nočních hodinách, více se dozvíte na stránkách: www.kladenskedvorky.cz



22. 3. 2015 Quilling potřetí v Muzeu hl. města Prahy





Potřetí a naposledy toto jaro jsem v Muzeu předváděla quilling a abychom stále nedělali přáníčka, byly k dispozici i vajíčka, která jsme zdobili kytičkami. Nakonec se těch vajíček moc neozdobilo, ono je to docela pracné, takže přáníčka zvítězila.


22. 2. 2015 Decoupage potřetí v Muzeu hl. města Prahy


Opět ubrousková technika, zkraje to vypadalo, že snad ani nikdo nepřijde, nakonec se sešlo hodně rodin s dětmi, až nám skoro dřevěné destičky nestačily :-).



18. 1. 2015 Tea bag folding potřetí v Muzeu hl. města Prahy


První novoroční tvoření v muzeu a samozřejmě, že se už opakujeme, ale lidi chodí stále jiní, takže je to pro mnoho z nich novinka, čajové sáčky zkrátka nikdy nezklamou.



20. 12. 2014 Pergamano a vánoční koule v Muzeu hl. města Prahy




Poslední předvánoční tvoření v muzeu, vánoční pergamano pro větší děti a dospělé, pro malé děti vánoční papírové koule. A u sousedů se lidi mohli naučit zvoneček nebo hvězdičku. Lidí bylo tentokrát méně, poslední víkend před Štědrým dnem se zkrátka do muzea nehrnuli, ale to nevadilo, mě začínala chřipka, tak jsem byla ráda, že jsem to zvládla a ještě ten den ulehla :-). A ležela jsem celé 3 dny, abych mohla na Štědrý den fungovat, což se povedlo.


6. 12. 2014 String Art v Muzeu hl. města Prahy
(pro vstup do galerie klikněte na obrázek)



Předvánoční tvoření v muzeu, zvolili jsme vánoční témata a nitěnou techniku. A opět to byl moc pěkně strávený den :-)


22. 11. 2014 Výstava sběratelských panenek v Tehovci

Galerie fotek (klikněte na obrázek)

Panenkářských skupin už je v ČR spousta a jedna z nich se věnuje hlavně panenkám BJD - Ball jointed doll, tedy velice kloubová panenka, kterou si můžete nechat poskládat podle svého vkusu (oči, vlasy, make-up...) anebo se do toho dokonce pustíte sami. Já se panenkám BJD nevěnuji, ale to neznamená, že se na ně ráda nepodívám, ne na všechny, nemám moc ráda elfí uši a smutné výrazy tváře, ale můžu na nich obdivovat tvorbu anebo třeba i původní šatičky. Výstava v Tehovci trvala jen tento jeden den a děvčata šla do toho s vervou, s nadšením, udělaly ji moc hezkou, až škoda, že to bylo jen na ten jeden den (vím, co to muselo dát práce) a panenek tam bylo nepočítaně, sama jsem to prošla nejmíň 5x, než jsem je všechny nafotila a prohlídla. Tak se podívejte, jak to tam vypadalo a třeba se příště přijedete podívat také.


21. - 27. 4. 2014 Výstava modulového kolejiště - moduláři Bubny - tentokrát v tělocvičně školy Vlastina ulice v Praze 6

Galerie fotek (klikněte na obrázek)

Po dvou letech opět klub Moduláři Bubny uspořádat výstavu jejich kolejiště, tentokrát v jiném rozložení a s novými věcmi. Hádanky tentorkát nebyly, prý to bylo náročné na udržení kolejiště v provozu, zato letos byl každý den ve znamení jiých druhů mašinek, od historických, až po nové, my jsme byli v pátek, viděli jsme takovou tu klasiku. Ale nezklamali, opět svoje vláčky řídili po celý den s radostí a radost rozdávali všem návštěvníkům. Na posledním obrázku je záznam z knihy o srážce vlaku s živým chroustem :-) ano, opravdu se to stalo a protože jsou kluci srandisti, udělali o tom řádný zápis včetně nákresu situace. Nakonec musím zkonstatovat, že zmíněný chroust srážku nepřežil :-).


Prague Patchwork Meeting 2014

Galerie fotek z patchworku (klikněte na obrázek)

Výstavu jsem letos navštívila až v neděli, protože jsem měla v pátek a v sobotu jiné aktivity, bylo mi jasné, že už bude asi trochu chudší, prodejci už odpoledne začínají balit, ale vystavovatelé tam byli ještě všichni. V podstatě se budu už opakovat, ale opět tam bylo hodně art patchworku, koláží a nešitého patchworku, který mě až tak neoslovuje, zvlášť když je to v temných barvách. V galerii je výběr těch koukatelnějších a samozřejmě klasických patchworků. Výstavu opět doplnily plstěné klobouky, většina byla z loňska a opět převažovaly ty umělecké s draky, stromy a jinými výjevy, s tím bych opravdu na hlavě mezi lidi nechodila, ale to je jen můj názor, třeba má někdo víc odvahy.


12. 4. 2014 Pergamano v Muzeu hl. města Prahy
(pro vstup do galerie klikněte na obrázek)



A je tu poslední jarní kurzík, tentokráte velikonoční pergamano. Takže jsme vytvářeli hlavně vajíčka, zajíčky anebo jarní kytičky. A opět to bylo super :-)


22. 3. 2014 Quilling v Muzeu hl. města Prahy
(pro vstup do galerie klikněte na obrázek)



A zase je tady quilling, tentokrát bylo lidí hodně hned od začátku, takže jsem se celý den nezastavila. A to je dobře, sice jsem pak hodně unavená po celém dni na nohou a neustálém ukazování a přebíhání od jednoho k druhému, ale zase mám radost, že se to lidem líbí a chtějí se to naučit. Takže zkoukněte galerii, co všechno jsme vyrobili.


22. 2. 2014 Decoupage v Muzeu hl. města Prahy
(pro vstup do galerie klikněte na obrázek)



Opět ubrousková technika, myslím, že všichni, kdo se připojili k tvoření, byli upřímně překvapeni, co se dá udělat z obyčejného ubrousku. Měli jsme připravené hezké destičky, které jsme nejdřív omalovali na bílo a pak už jsme jen lepili. Ale na řadu přišly i květináčky nebo sklenice.


18. 1. 2014 Tea bag folding v Muzeu hl. města Prahy
(pro vstup do galerie klikněte na obrázek)




A tady jsou jednotlivé výrobky:


Podruhé jsem v Muzeu hl. města Prahy vyučovala skládání čajových sáčků, opět se to moc líbilo, hlavně to, že se z odpadového materiálu dají udělat další krásné věci a ještě jimi potěšit své blízké. Do 11 hodin tam byla jen jedna paní, ale pak začali lidi chodit a do 5 jsem se nezastavila, neustále byl plný stůl, co jsem stihla, to je vyfocené.


7. 12. 2013 Papírové vánoční ozdoby v Muzeu hl. města Prahy
(pro vstup do galerie klikněte na obrázek)




Vánoce jsou za dveřmi a tak muzeum opět pořádalo tvořivou sobotu pro návštěvníky muzea. Dopoledne to byli spíše muži s ratoletmi, maminka je určitě vyhnala, aby měla klid na pečení cukroví :-) a kupodivu se zapojili všichni, jak děti, tak tatínkové. Všichni byli šikovní a všichni byli překvapeni, že se takovéhle akce pro veřejnost pořádají a moc děkovali za hezky strávený čas a za to, že se něco naučili. Musím dodat, že stejně jako loni, i letos tam byla rodina Pokorných, kteří tam měli úžasné věci z pedigu a učili z něj plést i ty nejmenší caparty :-). Já sama za sebe musím říct, že mě odezva na papírové vánoční koule moc potěšila, všem se líbily a nejedna rodina říkala, že si doma ještě nějaké přidělají a na vánočním stromečku budou mít své místo, že je to prima nápad (nevymyslela jsem, pouze se inspirovala).


12. 10. 2013 String Art v Muzeu hl. města Prahy





Po létě, kdy byla v muzeu pauza od tvoření, jsem zde byla znovu a tentokrát s další, novou technikou. Jmenuje se String Art a její použití je různorodé. V češtině se můžete setkat s názvem nitěná technika nebo nitěná grafika. Proč grafika? Protože se z ní dají vytvořit i prostorové věci, ne jen papírová přáníčka, která jsem tam předváděla. Princip je v tom, že se natahují nitě v určitých směrech a to vytváří obrazce. Pokud zvolíte obrázek, obvykle se na prkýnko přitlučou malé hřebíčky, které vytváří nějaký vzor a mezi těmito hřebíčky se natahují nitě, nebo příze nebo cokoli jiného, velmi často různých barev. Modifikace pro přáníčka - místo hřebíčku je v papíru dírka a tou se nitě provlékají. Nic složitého, já jsem vybrala takové motivy, které zvládnou i děti a že jsem tam měla asi nejmladší účastnici, která opravdu tvořila, byť za pomoci babičky, byla to čtyřletá holčička, moc jí to šlo. Motivy to byly spíše vánoční, však za dva měsíce už jsou tady. Pro maminku s dcerou ze Slaného uveřejňuji pár fotek s jejich tvořením, pokud byste jich chtěli víc nebo ve správné velikosti, napište mi na mail, neuveřejňovala jsem všechny, pošlu. Díky a doufám, že se to líbilo, alespoň podle reakcí tvořílků.


22. 5. 2013 Iris Folding v Klubu seniorů v Čakovicích


Zase po delší době jsem zavítala do Klubu seniorů v Čakovicích a tentokrát jsem dámy vyučovala Iris Folding. Bylo jich málo, měly ještě nějakou další akci, ale s těmi, které přišly, jsme vytvořily krásná přáníčka touto technikou, myslím, že se to líbilo.


11. 5. 2013 Tea Bag Folding a Pergamano - kurz v Plzni pro Editu a její kamarádky


Vloni jsem byla požádána panenkářkou Editou z Plzně, zda bych jim v Plzni neudělala nějaký kurz výtvarných a papírových technik. Spojila jsem dvě dohromady a po celé odpoledne jsem vyučovala Tea Bag Folding a Pergamano. Nevím, které mělo větší úspěch, ale děvčata byla šikovná a zvládla obě dvě techniky. No a já jsem ráda, že jsem mohla zase něco ze svých zkušeností předat dál.


Prague Patchwork Meeting 2013

Galerie fotek z patchworku (klikněte na obrázek)

Letos mi na výstavu patchworku skoro nezbyl čas, ale nakonec jsem v pátek odpoledne po práci výstavu stihla. Měla jsem na ni 2 hodiny, tak jsem si říkala, to bude úprk, všechno nafotit, podívat se do krámků, ale nakonec se to stihlo a ještě čas zbyl. A já vám řeknu proč. Mám patchwork ráda ve všech jeho podobách, to znamená klasický i art, ale čeho je moc, toho je moc a art patchworku tam letos bylo hodně. Ne všechen se mi líbil, spousta z něj se nesměla fotit, takže jsem nakonec oběhla hlavně klasické patchworky a vyfotila i nějaké ty art, ale v galerii nejsou všechny, dobrá polovina z nich byla v barvách hnědá, černá a šedá a vzájemně se ještě kombinovaly, takže jsem z těch děl měla poměrně depresivní pocit. Takže jsem je rychle přelétla, protože na výstavu chodím načerpat inspiraci, obdivovat šikovnost a nápaditost, ano, uznávám, že i toto je nápaditost, ale mně se to v těchto barevných kombinacích vůbec nelíbilo, někdy jsem ani nevěděla, co ten který obrázek vyjadřuje. Obchůdků na nákup látek tam bylo dost, co přibylo, to bylo plstění, trošku nevím, proč tam bylo, protože to se objevuje na všech kreativních výstavách, co jsou v průběhu roku, ale že by mělo být právě na výstavě patchworku, to se mi nezdá, no.... bylo. Co říct závěrem? Ne, že bych byla přímo nespokojená, to ne, ale první ročníky byly lepší, věci se tolik neopakovaly a bylo to více zaměřené na klasický patchwork.


16. 3. 2013 Iris Folding v Muzeu hl. města Prahy





Iris folding byla poslední papírová technika, kterou jsem pro Muzeum hl. města Prahy předváděla, další vyučování začne zas až na podzim. Pro tuto techniku nemáme český název, ale je to skládání papírových proužků, které po nalepení připomínají čočku objektivu, která se tímto způsobem otevírá a zavírá. Technika není vhodná pro malé děti, přece jen se tam musí dodržet určitý postup, ale ty, které se do toho pustily, udělaly přáníčka buď samy, nebo za pomoci rodičů. Úplně malé děti jsem zabavila výrobou jednoduchých přáníček - lepily na ně kytičky a motýlky, ozdobily nalepené vajíčko....Touto technikou se tedy můžou zdobit přáníčka, ale může se použít i na scrapbooking, na dárečky, visačky apod. V muzeu jsem tentokrát byla s paní Mukovou, která předváděla výrobky ze šustí, také jsem si stihla jednu panenku vyrobit.


16. 2. 2013 Quilling v Muzeu hl. města Prahy







V únoru jsme se v muzeu věnovali technice quilling. Je to velice hezká technika, opět je to práce s papírem, tentokrát s proužky papíru, které se smotávají do koleček a z těch se tvarují různé tvary a dá z nich udělat v podstatě cokoli. Od zvířátka po kytičku, od dortíku po abstrakci, motivy vánoční, velikonoční, Valentýn, narozeniny, dětské motivy, narození dítěte, svátek nebo jen tak pro radost. A tím je mi tahle technika moc a moc sympatická.
Sama ji neumím dlouho, většinu technik se učím sama a i tady jsem s tím začala, ale protože jsem si na jednom trhu všimla velice šikovné dámy Jany Maiksnar Vašíčkové, která dělá krásný quilling a já ho obdivuji, tak jsem se přihlásila na její kurz. Nikdy se doma nenaučíte všechno tak, jak se má nebo něco děláte složitěji, než je třeba a tak v tomto případě mi byl kurz velkým přínosem. Ne, že bych neuměla zatočit proužek papíru a pak ho vytvarovat, ale spíš se mi jednalo o ty malé finty, které člověku pomůžou při práci a které já bych složitě vymýšlela. Kurz byl úspěšný, zábavný, obohacující, už jsem přihlášená na další a to pro pokročilé.
A jak se s touto technikou popasovali návštěvníci? Je to piplavá práce, natáčení proužků se občas nepovede, občas si už hotový tvar pomačkáte a musíte začít znova, takže technika je to náročnější. Ale i přes všechny tyhle problémy alespoň základní kroužek zvládly i děti a dospělí byli samozřejmě trochu zručnější a dokázali vyzdobit i složitější přáníčka. Celkově si myslím, že se to všem líbilo, obyčejné proužky papíru (nařezáno ve skartovačce) přeměněné do květinových vzorů, zvířátek nebo vánočních vloček mluví samy za sebe.


12. 1. 2013 Tea bag folding v Muzeu hl. města Prahy





Měsíc utekl a já jsem v muzeu zase a tentokrát s technikou Tea bag folding neboli skládání čajových sáčků. Skládají se z nich malé hvězdičky nebo kytičky, v podstatě je to jednoduché origami. A protože je jednoduché, dá se to během pár minut naučit a použít hvězdičku na přáníčko nebo jako jmenovku, ozdobnou visačku, zkrátka sáčkem, který byste obvykle vyhodili ještě můžete někomu udělat radost. Měla jsem připravené absolutně jednoduché skládání, které zvládnou i malé děti, pak jeden jednoduchý postup, kdy v každé fázi jeho skládání se dá udělat hvězička a každá bude tak trochu jiná a samozřejmě i jednu složitější hvězdu, aby návštěvníci viděli, co všechno jde udělat, nakonec i tuhle složitější 2 návštěvníci složili.
Rozjezd byl mírný, protože Muzeum nepořádalo nějakou novou výstavu, tak jsme očekávali, že návštěvníků moc nebude, ale... po mírném rozjezdu, po návštěvě mé oblíbené rodinky, která ještě ani jednou nevynechala moje tvoření, se nahrnulo do muzea asi 25 holčiček. Ono se totiž konalo autorské čtení k právě probíhající výstavě dětské ilustrace a tak to návštěvníky přece jen přilákalo. Museli se rozdělit na poloviny, protože tak velké množství jsme neměli ani kam usadit a tak jsem s 12 děvčaty začala tvořit. No byl to hukot :-) některé byly šikovnější a rychlejší, ale hlavně, nemohla jsem být u všech a tak jsem přebíhala jak potrefená husa z jednoho místa na druhé, abych stihla radit všem. Povedlo se, každá z nich si odnesla jedno přáníčko, ale bylo to opravdu náročné. Byla jsem vděčná, že další půlhodinu nikdo nepřišel :-). Jsem opět ráda, že se to líbilo, že jsem mohla ukázat, že i z odpadního materiálu se dají dělat krásné věci a možná jsem tím někomu otevřela oči a inspirovala ho k tvoření.


15. 12. 2012 Drátěné vánoční ozdoby v Muzeu hl. města Prahy





Další dovednost, kterou jsem učila návštěvníky muzea byly drátované vánoční ozdoby. Přišly hlavně děti, ale hodně z nich bylo šikovných a každé z nich si nějakou drátěnou ozdobu odneslo. Jelikož to bylo na vánoční téma, nebyla jsem tam jen já, ale i další dvě dámy, jedna s litím vosku a výrobou svíček ze včelího vosku, další pak s pletením z pedigu, které jsem si i vyzkoušela... což jsem neměla dělat, jelikož jsem zjistila, že mě to taky jde a baví :-). Myslím, že se tvořivá sobota návštěvníkům líbila, bylo jich zatím nejvíc, chtěla jsem fotit i sousední tvoření, ale nestihla jsem, vždycky jen honem po skončení udělat snímek a jelo se dál.

Kurz decoupage v Muzeu Hl. města Prahy 10. 11. 2012


Další předváděcí odpoledne v Muzeu hl. města Prahy bylo o ubrouskové technice neboli decoupage. Návštěvnost byla větší než minule, dávám pár fotek z tvoření a musím říct, že lidem, kteří tuto techniku vyzkoušeli, se to moc líbilo.


Kurz pergamano v Muzeu Hl. města Prahy 13. 10. 2012


Nedávno mě oslovilo Muzeum hl. města Prahy, zda bych u nich nepředvedla nějaké papírové techniky pro jejich návštěvníky. Pár jich umím a tak jsme se dohodli a začali jsme s Pergamanem. Byla jsem v muzeu od 9 do 16 hodin, měla jsem připravenou dílnu a učila lidičky dělat pergamano. Lidí moc nebylo, ona byla krásná sobota, asi jedna z posledních, tak šli spíš do přírody nebo jeli na chalupy, ale to nevadilo, na ty, co přišli tak zbylo více času. Bohužel, moc jsem nefotila, pracovala jsem, tak jen pár ilustračních fotek, jak jim to šlo.


Praha - Království železnic - stálá expozice

Galerie fotek - první jsou mašinky, druhá jsou ostatní exponáty (klikněte na obrázky)

Konečně jsem si našla čas a zašla do Království železnic v Praze na Smíchově. Je tam už nějaký rok, ale vím, že se stále staví, zkraje prý nebyla tak bohatá, tak i proto jsme s návštěvou nechvátali a dobře jsme udělali, teď už je tam toho hodně k vidění a stále je tam hodně prázdných ploch, které čekají na zastavění. Expozice je stálá, v odkazu nahoře se dočtete podrobnosti... ale teď k samotné výstavě.
Je umístěná ve dvou patrech, v horním jsou tři menší scény, v první je krásné socialistické městečko s oprýskanými baráky a s vojenským cvičištěm Varšavské smlouvy, v další pak krajina s hrady, cirkusem, s Ještědským vysílačem a ve třetím přesně nevím, ale někdo z vám tam určitě pozná alespoň zříceninu nebo mostní konstrukci. Ve spodním je pak obrovský modul, na kterém se bude časem nacházet celá Česká republika. Samozřejmě, že jen jednotlivé části měst (hlavně nádraží) nebo významné hrady, rozhledny, hustěji naskládané vedle sebe, ale přesto je tam dodržené zeměpisné rozložení, takže např. v západočeském kraji jsou města, která opravdu jsou takto rozložená vedle sebe i ve skutečnosti. A když už mluvím o západočeském kraji, moc mě potěšilo to, že jsem tam našla mně známá místa, jsem z Hrádku u Sušice a hned jsem všechna ta nádraží poznávala: Horažďovice předměstí, Sušice, Klatovy a nakonec i krásné nádraží v Plzni. Ale právě Sušice se jim povedla moc, nechyběl camp se stany u řeky ani rozhledna Svatobor na kopci nad městem. Nemohla jsem od toho odtrhnout oči, jak je to hezky udělané. Za Plzní se pokračovalo na Mariánské Lázně, skvěle vyvedené Karlovy Vary, pak do Mostu a do Děčína. To je zatím všechno, ale bude tam i Praha s několika nádražími, už si nepamatuji, co všechno na těch prázdných plochách bylo označené. V jedné části spodní expozice jsou k vidění další železnice od různých výrobců, převážně pro děti, ale také spousta papírových modelů, hrady, zámky, města, postavy, obydlí, stroje..... a na zdech je hromada vitrin se starými autíčky, formulemi, vláčky, odznaky a nevím, čím vším ještě. Důležité je také říct, že zhruba každých 15 minut celý areál zhasne a vy můžete vidět modely, jak krásně svítí, fotky ve tmě jsou nic moc, je to bez blesku, jinak by to nevypadalo hezky, ale ztratily hodně na kvalitě. Ostatní fotky jsou taky bez blesku, hodně jich je přes plexisklovou stěnu, takže jestli vidíte někde šmouhy, tak to už bylo na plexisklu a nedalo se s tím nic dělat. Úplně na konci výstavy, v samostatné místnosti, vzniká malý model Prahy a naproti němu je papírový model Prahy, obojí také moc zajímavé.
Závěrem? Ano, stálo to za to, jsem zvyklá na velkolepé mašinkové scény z Německa, kde se tomu hodně věnují, tak jsem byla zvědavá, jak se s tím popasovali u nás a musím říct, že skvěle a tím, že to pojali jako Českou republiku udělali radost určitě každému z nás, každý si tam najde něco, co důverně zná. Je vám jasné, že za pár let se tam musím jít podívat znovu?


18. - 22. 4. 2012 Výstava modulového kolejiště - moduláři Bubny - Národní zemědělské muzeum v Praze

Galerie fotek (klikněte na obrázek)

Asi jste si jistě všimli, že mám ráda mašinky, jakmile je někde výstava a mám možnost fotit ty mrňavé detaily, jsem tam a fotím :-)). Na tuto výstavu jsem dostala pozvánku od kolegy, který je členem klubu Moduláři Bubny, v Národním zemědělském muzeu pořádali výstavu jejich kolejiště. Jednou jsem je už na výstavě viděla, ale od té doby se jejich kolejiště značně rozšířilo, zabíralo celou velkou místnost. Bylo zakroucené do různých zatáček a hezky přístupné lidem, já měla nepatrnou výhodu (díky kolegovi), že jsem mohla fotit z obou stran kolejiště, tedy i z té strany, kam se nesmělo a tak uvidíte v galerii snímky stejných scenérií ze dvou úhlů pohledu. Vláčky jezdily perfektně, scény byly krásné a co je vtipně doplňovalo byly hádanky typu - pozorný divák jistě najde: ptačí budku, dva motýly, hada a potkana :-)) Jelikož je vše ve velikosti 1:87, tak najít 3mm motýla nebylo právě nejjednodušší, ale zabavily se tím i děti, vlastně.... nejen děti :-) i my jsme blbli a hledali krásně zamaskovaného zajíce v poli... takže pokud uvidíte snímek a bude na něm nějaký detail a nebudete vědět, proč vám ho ukazuji, podívejte se pozorněji, zajíce, potkana, hada nebo dravého ptáka byste měli objevit určitě. Tak hodně zdaru při hledání a zase na nějaké další mašinkářské výstavě ahoj!


Prague Patchwork Meeting 2012

Galerie fotek z patchworku (klikněte na obrázek)

Letos jsem na svoji tradiční výstavu skoro zapomněla, kdyby mi nezavolala Hoksela, že je už tady a kdy přijdu, tak jsem o ni opravdu přišla a to by bylo škoda. O výstavě, exponátech a různých kurzech si počtěte zde: Prague Patchwork Meeting 2012, a co bych k tomu tak dodala já? Je to už pošesté, takže se spousta věcí opakuje a nepřekvapí, ale vždycky musím obdivovat tu nesmírnou trpělivost s jednotlivými, hlavně velkými dekami, to, že se všechno na milimetr protne v jednom místě a pak to vypadá úžasně. Opět nechyběly art quilty, některé nebyly vůbec špatné, a co mě nejvíc zaujalo byly miniaturní quilty a patchworkové maličkosti, holt je vidět, že jsem na ty miniatury. Ty ale na obrázcích neuvidíte, nesměly se fotit, tak snad někdy příště.


3. 12. 2011 Výstava a soutěž Doll Prague International Competition

Galerie z výstavy


První mezinárodní panenkářská výstava v Praze byla plná autorských panenek a panáků, medvědů, skřítků a víl, a všech možných i nemožných kreatur. Některé byly opravdu velice zvláštní, až bizarní, ale pokud se na to díváte pohledem tvůrce, nebo alespoň někoho, kdo si umí představit, co to dalo práce, pak tedy před mnohými klobouk dolů. Velké zastoupení měla ruská komunita a po pravdě, právě oni měli ty nejzajímavější panenky. Ale jinak jste mohli zaslechnout i španělštinu, francoužštinu, němčinu anebo angličtinu, byla tady zastoupená celá Evropa. Naše pražská panenkářská obec měla také zastoupení na výstavě, ve stánku Klubu panenek jste mohli vidět několik výtvorů od Denisy a soutěžně se představila Radka, která v kategorii kostýmů získala první a druhé místo se svými dvěma modely, což je velký úspěch. A ačkoli spousta z vystavených panenek vůbec nebyl můj šálek čaje, tak jsem si výstavu užila a pokochala jsem se nezvyklými nápady a musela ocenit velkou fantazii tvůrců. Všechny fotky jsem pořídila pod umělým světlem, takže to podle toho vypadá, ale líp to nešlo.


27. 11. 2011 Výstava Katy a Mony v Praze v Kyjích podruhé

Galerie z výstavy


Druhá pražská výstava Katky a Simony byla opět v Kyjích, tak jsem se tam vypravila a strávila jsem tam celou otevírací dobu. K vidění byly hlavně historické scény - dvůr Ludvíka XVI., Angelika, narození Ježíše, babička Boženy Němcové, Vánoce Josefa Lady, Zlatovláska, cukrárna, vánoce, svatba ..... zase bylo na co koukat. Prohlédněte si galerii a pokud budete chtít děvčatům napsat, tak tady jsou jejich stránky www.kasi.wgz.cz, kde na ně najdete kontakt.


30. 9. 2011 - For Toy a modelářský veletrh v Praze - Letňany

Galerie z veletrhu


Letos jsem poprvé navštívila veletrh hraček a modelářský veletrh, nebylo to vůbec špatné, i když samozřejmě, mnohem menší, než v Norimberku, ale i tak se bylo na co koukat. U modelářů hlavně na vláčky, auta, trucky, letadla nebo lodě, ale taky na papírové modely všeho možného, od zámků, přes auta a vojenskou techniku až po papírové postavy. Opravdu by jeden nevěřil, co se dá z papíru udělat. Veletrh byl i prodejní, takže zajímavosti si tam můžete i zakoupit, všichni ochotně poradí a ukážou, takže jsem načerpala od modelářů mašinek cenné poznatky a materiály, které se mi můžou hodit, až budu dekorovat domeček nebo vyrábět krajinu. Hračkářský veletrh byl o všem možném pro děti, hračky, výtvarné potřeby, oblečení, vše pro volný čas.... a bylo velice sympatické, že každý stánek se nažil pro děti připravit program a tak se děti hezky zabavily, vyzkoušely si stavebnice, hry, jízdu na konících.... Další součástí veletrhu byl For Babies, ale na to jsme už neměli čas a vlastně nás ani nezajímal, bylo tam vše pro miminka. A ještě malá expozice orchidejí a spousta stánků s jídlem a pitím, myslím, že na naše poměry to je velice povedený veletrh. U stánku se sladkostmi si všimněte obložených chlebíčků, byly marcipánové :-))


Monika Brýdová - výstava kreativity v Praze v Dubči - jaro 2011

Galerie fotek (klikněte na obrázek)

Výstava kreativity v Dubči je projekt Moniky Brýdové a já jsem na ní byla teprve podruhé. Výstava je prodejní a je na ní hodně známých prodejců, takže každé tvořivé duši se oplatí sem zajet, určitě objeví něco, co nutné potřebuje ke svému tvoření. Kromě patchworkových výrobků jsou to věci na scrapbooking, fimování, decoupage, plstění, různé výtvarné techniky. Skoro každý stánek pořádá za drobný poplatek i tvořivou dílničku a tak můžete odcházet domů s vlastnoručně nazdobeným velikonočním věnečkem, vajíčkem, trikem s motivem nebo uplstěnou postavičkou či s nově vyzdobeným květináčem. Jestli jste nestihli tuhle jarní, na podzim je tady znova.


Prague Patchwork Meeting 2011

Galerie fotek z patchworku a látkových panenek (klikněte na obrázek)

Rok utekl jako voda a byl tu zase Prague Patchwork Meeting 2011, kde jsem opravdu nemohla chybět, patchwork mám moc ráda nejen kvůli výrobkům, ale i kvůli lidičkám, kteří se mu věnují a mnozí z nich jsou mými přáteli. Tak jaký byl ten letošní? Kromě příšerného horka v nafukovací hale, kde je většina výrobků, to bylo tak půl na půl. Polovina byl klasický patchwork, druhá pak více umělecky pojaté exempláře, které byly tentokrát dvojího druhu - ponuré, tmavé a pro mě velice nezajímavé (nedávala jsem jich moc do galerie) a pak ty druhé, kombinované s krajkou, protože to bylo téma výstavy. A ty už byly veselejší, byly to různé koláže s paličkovanou, šitou, háčkovanou nebo pletenou krajkou. Všimněte si úvodního fota, na kterém je quilt s domem (autorka je Danuše Březinová) a opravdu zde uvidíte ušité všechny místnosti domu, včetně patchworkové dílny a sklípku s vínem, nádherná práce.
Moji pozornost už potřetí přitáhl Český panenkový klub, který pořádá na této výstavě soutěž v několika kategoriích a stánek byl plný látkových panenek, ale i vynilových a porcelánových, které soutěžily např. s kostýmem. Požádala jsem o souhlas s focením a uveřejněním panenek a mědvědů na svém webu a přináším vám tudíž celou samostatnou galerii, kde se můžete panenkami pokochat. Vzpomínáte někdo na loňskou vítězku jedné kategorie babičku Blaženku? Tak letos nezapomeňte prozkoumat dědu Čendu, u kterého nám stejná autorka ukázala nejen švihácké dečky na botách, ale i jégrovky a co je pod nimi :-)) úžasnej děda, moc obdivuju, že je to všechno ušité z látky, umím ledaccos, ale tohle si nedokážu představit, že bych zvládla. Ale tak je to správně, každý zvládáme něco a proto je to naše tvořeníčko tak pestré. Tak se těším za rok......


30. 3. 2011 - Klub seniorů Čakovice - netradiční zdobení vajíček

A po necelých dvou měsících jsem byla v Čakovicích znovu a tentkrát jsme zdobily vajíčka netradičním způsobem. Jelikož mám hodně ráda práci s papírem, prohledala jsem svoje zásoby nápadů a našla úplně jednoduché zdobení kolečky z děrovačky, které jinak házíme do košů a ono z nich lze udělat i hezky ozdobené vejce. Samozřejmě jsme používaly i jiné jarní tvary - motýlka či kytičky, nebo také zbytky krajek, stužek, flitry.... opravdu se fantazii meze nekladou.






26. 3. 2011 - Krojované panenky od paní Františky Garlíkové

Galerie z výstavy


Návštěvu výstavy krojovaných panenek paní Františky Garlíkové zařídila Petra s Honzou, naši kamarádi od panenek a z dřevařského kurzu, tímto jim za ní děkujeme. Výstava se nachází v Zápech u Brandýsa na statku Na Stránce, od Prahy to není daleko, ale je potřeba se předem objednat u paní Burdové - 732311107, zde je odkaz i na samotný statek, kde konají různé řemeslné nebo společenské akce: http://www.nastrance.com/. A v podkroví jedné z budov jsou umístěné krojované panenky, je jich tam 33 a kroje jsou opravdu z celé republiky, osobně ušité paní Garlíkovou. Povídání o ní zde přepisovat nebudu, na to se podívejte na odkazy, které jsem pro vás našla a nezapomeňte si přehrát i videa, paní Garlíková tam celou svoji životní pouť moc hezky vypráví. Třeba i to, jak začala s panenkami podnikat ve svých 70 letech :-)) a jak ji to baví dodnes, v jejích devadesáti, i když teď už s nimi nepodniká. Výstava se nám moc líbila, doporučuji jako tip na výlet.
článek s fotogalerií na idnes
video pro pořad Barvy života (Česká televize)
Příprava stálé expozice v Muzeu Podhradí v Buchlovicích
Vystoupení paní Garlíkové na TEDx Prague - video


13. 3. 2011 Výstava Katy a Mony v Praze v Kyjích

Galerie z výstavy


Když jsem minulý týden obdržela od Katky a Simony pozvánku na jejich výstavu, hodně jsem se podivila, že bude v mém bydlišti, v Praze. A zároveň jsem zajásala, sice jejich tvorbu znám a už jsem něco i viděla na vlastní oči, ale celou výstavu ještě ne. Bylo škoda, že byla jen na den, protože děvčata přivezla na 200 panenek a instalace jim zabrala 4 hodiny, ale raději na den, než nikdy :-)) A že bylo na co koukat! Kdo znáte jejich tvorbu, tak určitě víte, že se věnují hlavně háčkování a to historii, všelijakým obdobím, baroko, rokoko, středověk....., ale nevyhýbají se ani modernějším šatům - 12 ročních znamení, nebo scénkám jako je Robinson Crusoe, rytířský souboj nebo jarmark. Novinkou pro mě byla tvorba na realistická miminka, nakonec se tam sešlo i pár dalších sběratelek, nelekněte se tedy té hromady miminek, jsou opravdu jako živá. Výstavu děvčata doplnila prodejem svých historických modedů na různých typech panenek, háčkovanými zvířátky, šperky...
Strávila jsem s holkama nakonec skoro celou otevírací dobu a posloužila jsem jim jako fotograf, stejně by na to neměly čas, a podrobně jsem zdokumentovala celou výstavu, takže si ji můžete prohlédnout a obdivovat jejich šikovnost, věřím, že se vám bude líbit tak, jako mě i ostatním návštěvníkům. A pokud budete chtít děvčatům napsat nebo se vám zalíbil nějaký model, tak tady jsou jejich stránky www.kasi.wgz.cz, kde na ně najdete kontakt.


2. 2. 2011 Klub seniorů Čakovice - pergamano
Po delším čase jsem se opět objevila v Klubu seniorů a to s technikou pergamano. Pergamano vypadá krásně a strašně složitě, když jsem vytáhla pár svých věcí, tak dámy nechtěly věřit, že to samé si budou po kurzu odnášet domů. Odnášely a byly nadšené, já s nimi, protože se jim opravdu vedlo, líbilo se jim to a možná některá z nich u této techniky i zůstane. Už ví, jak na to, tak já doufám, že budou pokračovat.




Z archivu - Prague Patchwork Meeting 2007 - 2010

Galerie fotek z jednotlivých roků (klikněte na obrázek)

Minulý týden jsem navštívila patchworkovou výstavu ve Francii a uvědomila jsem si, že chodím na patchworkovou výstavu tady v Praze každý rok, že tam vždy fotím a že bych tedy měla nejdřív uveřejnit tyto fotky. Tak tedy... jedná se o výstavu Prague Patchwork Meeting, konala se letos (2010) počtvrté a já chodím pravidelně od prvního ročníku. Patchwork je moje velká láska, kapánek jsem ho taky dělala, ale pak zvítězily panenky a patchwork, když se má umět dobře, potřebuje spoustu času na šití, spoustu zkušeností a obojí zkrátka nestíhám. Ale ráda se kouknu, co všechno se dá ušít a navíc se na těchto akcích potkávám se svými kamarádkami, které znám většinou z panenek, ale ony se víc věnují patchworku.
Co říct k samotným výstavám? Já osobně dávám přednost klasickému patchworku, který má své zákonitosti, svoje vzory a je spíše užitkový - přehozy, deky, polštáře, tašky. Na všech výstavách dnes už ale potkáte i umělecký patchwork, jsou to spíše obrazy a obrázky, které toho někdy s patchworkem nemají moc společného, spíš bych je pojmenovala koláže, je to taková samostatná odnož patchworku, jsou také z látek, ale někdy jsou velmi abstraktní, jindy se domalovávají, batikují, používají se efektní látky nebo příze, peří, korálky, perličky či jiné materiály, také hodně aplikací a výšivek. Některé se mi i líbí, jsou zajímavé svojí nezvyklostí, ale rozhodně ne všechny, možná některým jen nerozumím, jak jsou příliš moderní, opravdu je to podobné jako s moderním uměním v klasických obrazech. V galeriích vám představuji hlavně klasický patchwork, ale nechala jsem tam něco málo i těch art obrázků. Celkem je tam na 800 obrázků, kdybych měla dát všechny, jsme na 2 tisících, takže jsem musela hodně pečlivě vybírat. Tak hezké pokoukání :-))


Srpen 2010 - Muzeum hraček na Pražském hradě

Galerie fotek (klikněte na obrázek)

Letos o prázdninách jsem také navštívila Muzeum hraček na Pražském hradě. Nebyla jsem tam dobrých 8-10 let, ale dobře jsem si vzpomínala, že tam bylo několik vitrin s panenkami Barbie. A jaké bylo moje překvapení, když jsem letos zjistila, že panenkám Barbie je věnované celé jedno patro muzea. A tak mě hned napadlo, že já běhám po muzeích v cizině a pod nosem mám tak velkou sbírku :-)) a ani o tom nevím. Fotit se smělo, lépe řečeno, fotila jsem a nikdo mi to nezakazoval, tak jsem pořídila poměrně slušnou hromádku fotek, ze které jsem udělala tuto galerii (zdaleka v ní není všechno). Opět nebude kvalita velká, vše je focené přes sklo a pod umělým světlem. Všem fandům panenky Barbie - spousta exponátů, zmapovaná historie, cenné historické a sběratelské kousky, muzeum opravdu stojí za návštěvu.


25. 3. 2009 Klub seniorů Čakovice - vmačkávaný patchwork
Už v loňském roce jsem slíbila, že udělám pro seniory v Čakovicích tvořivou dílnu na velikonoční téma a tak jsem jim připravila vmačkávaný patchwork, který se na tuto událost velice dobře hodí. Dá se použít i na Vánoce, Valentýna nebo jakoukoli jinou událost, ne tak úzce zaměřenou, zkrátka pro radost :-)). My jsme ale dělali velikonoční vejce, základem je polystyrenový výlisek, do kterého se zamačkávají látky a dozdobí se pírky, květinami, stuhami...... Jak to dopadlo? Podívejte se na obrázky a opět zjistíte, že babičky jsou moc šikovné, každá z nich si odnesla hotové vajíčko, některé stihly i dvě. Jsem moc ráda, že se jim tato technika zalíbila, je jednoduchá, efektní a věřím, že si doma vyrobí další ozdoby, alespoň některé z nich se na to chystaly. A už mám vymyšlené Vánoce :-))







3. 12. 2008 Klub seniorů Čakovice - drátěné vánoční ozdoby
Před Vánoci jsem přišla do Klubu seniorů v Čakovicích s drátěnými vánočními ozdobami. Protože vím, že je tam hodně šikovných babiček, vůbec jsem nepochybovala, že se aktivně zapojí i do výroby těchto osob. Doma jsem jim připravila drátěné tvary, rozdala korálky a tenké drátky a po krátké instruktáži a ukázce se do toho s vervou pustily. A že jim to zase šlo :-)), většina z nich si odnášela domů hotovou ozdobu. Prohlédnout si můžete pár snímečků pracujících babiček a nakonec několik hotových ozdob. A příště? Už mám pro ně tvoření vymyšlené a bude velikonoční :-)).







23. 1. 2008 Klub seniorů Čakovice - korálkové stromečky
Tentokrát jsem do Čakovic přijela s výrobou korálkových stromečků. Stačilo ukázat jak na to a babičky se pilně pustily do práce. Šlo jim to moc pěkně, každá pracovala tak rychle, jak jí to šlo, podařilo se dokončit 3 stromečky (nafoceno dole), poslední, bílý jsem umotala pro jednu babičku, které ruce už tolik nesloužily. Opět to bylo prima strávené odpoledne a tak už jsme se domluvily na dalším odpoledni na podzim.







24. 10. 2007 Klub seniorů Čakovice - drhání
A utekl rok a půl a byla jsem v Čakovicích v Klubu seniorů opět a tentokrát s drháním. Jak vidíte na přiložených obrázcích, několik babiček se do drhání pustilo se mnou, asi se to za tak krátkou dobu nenaučily, ale alespoň nakoukly do tajemství drhání. Některé z nich si dokonce odnášely hotový jednoduchý náhrdelník, který si udrhaly vlastníma rukama, co víc bych si mohla přát. Moc se mi tam líbilo a určitě přijmu ráda další pozvání. Tak zas někdy příště :-)).





19. června 2007 - Den otevřených dveří v areálu Pracoviště dětské medicíny Fakultní nemocnice Brno -
dobročinný stánkový prodej rukodělných výrobků.

Opožděně přidávám jeden příspěvek z června (11.11.2007)

Na jaře mě oslovila Mgr. Klára Pitlachová z Dobrovolnického centra Motýlek o.s. s prosbou o sponzorský dar na dobročinnou akci v brněnské nemocnici. Zareagovala jsem okamžitě, mimo jiné i proto, že můj syn má také nemoc, která sem tam potřebuje hospitalizaci a tak to v dětských nemocnicích znám a ráda je podpořím a protože nemám tolik volného času, abych se aktivně účastnila dění přímo na místě, považovala jsem toto jako tu nejmenší pomoc, kterou můžu poskytnout.

Na prodej do stánku jsem ušila několikery šatičky pro Barbie, a dále jsem darovala háčkované zvonečky, ozdoby, obrázky atd. Jak to všechno vypadalo a dopadlo se podívejte na přiložených fotografiích a textech, které mi Klára zaslala. A protože stánek byl úspěšný, zopakovala se tato akce znova na podzim letošního roku.

Letáček o aktivitách Dobrovolnického centra Motýlek

Zpráva z dobročinné akce v nemocnici v Brně





červen 2006 - Klub panenek ČR
Když jsem se od Denisy dozvěděla o klubu panenek ČR, učinila jsem dotaz, za jakých podmínek se můžu stát jeho členkou. No, nejsou to složité podmínky, stačilo ukázat moji tvorbu a byla jsem přijata. :-)) Od té doby se zde setkávám s hromadou báječných lidiček, kteří mají stejného koníčka, což je skvělé a jsem mezi nimi ráda.



15. 2. 2006 Klub seniorů Čakovice - háčkování
Oslovila mě paní, která pořádá pro klub seniorů v Čakovicích náplň středečních odpolední, jestli bych nechtěla přijet se svým háčkováním. Něco ukázat, trochu popovídat, popřípadě poskytnout nové vzory atd. Řekla jsem si, proč ne a musím říct, že se mi to líbilo. Bábinky štěbetaly, až jsem je musela někdy překřikovat, ale alespoň to svědčilo o tom, že je moje tvorba zaujala a mají potřebu o tom diskutovat, nevím, co bych dělala, kdyby tam bylo absolutní ticho. Takže závěr - potěšilo mě to a byla jsem ráda, že se i líbilo.



Home