Oficiální výstavy mého tvoření pro panenkyZačalo to pomaličku, ale i tato kategorie se začíná plnit, takže dostala nový, samostatný prostor. Výstavy se postupem času staly součástí mého života a i když při nich někdy neskonale trpím (hlavně, když musím mluvit na vernisážích), tak si myslím, že je přece jen užitečné a hlavně hezké ukázat lidem v republice tohoto koníčka. A že už ukazovat mám co :-)), za chvíli nebudu mít kde bydlet, všude budou panenky a pokojíčky. Výstavy se konají hlavně v muzeích, ale mám zde i jednu soukromou výstavu v prostorách budovy, kde jsem pracovala, v městské knihovně nebo na zámku.... Jsou zde také výstavy, kde se nás, vystavovatelek, sešlo více, takže i výstavy jsou pak zajímavější, pestřejší, každá tvorba je trochu jiná.
21-24. 6. 2018 Výstava panenek a miniatur v Obecním domě v Rudné

Galerie z výstavy
(klikněte na obrázek)


Tuto výstavu uspořádala Benazir a Skye, protože Skye v Rudné bydlí a tak věděla, že se v Obecním domě sem tam něco děje, přeptala se, nabídla výstavu a úřad souhlasil. Přizvala si ještě Molendrix a Peju, já se tentokrát zúčastnila s miniaturami, aby to bylo zase jiné. Výstava byla čtyřdenní a myslím, že měla úspěch, lidé tam trávili docela dost času, vyptávali se, my jsme zase rády ukazovaly a povídaly o naší tvorbě, bylo to takové milé setkání. A jestli se to povede, bude za rok zase.


19. 11. 2017 Výstava panenek a miniatur v hotelu Svornost v Dolních Počernicích v Praze

Galerie z výstavy
(klikněte na obrázek)


Opět jedna jednodenní výstava v Praze, tentokrát ji pořádala Margarit Jesikka a Danae Danone, děvčata, která se věnují hlavně panenkám Monster High a mají pro ně také pokojíky. Byla jsem přizvána já a Kateřka Minijídlo, protože obě se věnujeme miniaturám, pokojíkům i panenkám, takže tam bylo docela pestré zastoupení od všeho. Dolní Počernice jsou na okraji Prahy, takže se tam moc lidí nedostavilo, ale těm, kteří přišli, se to moc líbilo a my tak měly čas si s každým popovídat o našem koníčku.


12. 11. 2016 Výstava panenek v KD Ládví v Praze

Galerie z výstavy
(klikněte na obrázek)


Tuto výstavu pořádala zase jiná parta děvčat, z klubu kloubových panenek, hlavně BJD (ball jointed dolls), mě přizvaly, protože chtěly, abych vystavila svoje miniatury, ráda jsem pozvání přijala, protože vystavovat v Praze, byť jen na jediný den, je velká příležitost. Takže z mé strany zde byla hlavně cukrárna, všechna dioramata a malé scénky a pak miniatury z Vánoc, Velikonoc, oslavy narozenin.... a taky pár panenek, ale jen velké Tonnerky a za malé Integrity Toys - Dynamite girls, Fashion Royalty. Výstava se povedla, návštěvnost na tento jeden den byla velká, takže všechna děvčata byla spokojená :-).


24. 9. - 1. 10. 2016 Výstava panenek a autíček v Praze - Dubči, budova Špejcharu

Galerie z výstavy
(klikněte na obrázek)


Na výstavě v Dubči jsem podruhé, vloni jsem bohužel nebyla osobně, vystavovala jsem tedy jen malá dioramata, ale letos se mi to už povedlo a připojila jsem se k děvčatům s malým příspěvkem. Výstavu organizují holky Faltovy z Dubče, mají zapůjčenou budou Špejcharu a protože tam nejsou skleněné vitriny, tak jsou panenky na stolech a střídáme se tam v hlídání :-). Vloni bylo k vidění přes 500 panenek, letos jich tam bylo už přes 800, děvčata jsou velké sběratelky a ani my ostatní jich nemáme zas tam málo. Já jsem toho nevystavovala moc, ale slíbila jsem oblíbenou cukrárnu a pár modelů z mé dílny, samozřejmě nejnovější karneval v Benátkách nesměl chybět. Jinak zde můžete vidět panenky a díla celkem 9 panenkářek, každá máme svůj styl a tak je výstava velice pestrá. Autíčka vystavoval samozřejmě muž :-).


2. 6. - 30. 8. 2015 Dům dějin Holýšovska v Holýšově

Galerie z výstavy
(klikněte na obrázek)


Výstavu v Holýšově jsem měla domluvenou pár dní poté, kdy jsem si domluvila loňskou v Sušici, ale protože by se nestihly obě dvě v jednom roce, domluvili jsme se na letošek. Výstava se nachází v nově zrekonstruovaném Domě dějin Holýšovska, jsou tam celkem 3 místnosti, jedna se věnuje historii Holýšovska, jak se zde žilo v minulosti, druhá expozice je zaměřená na 2. světovou válku na Holýšovsku a poslední místnost je k dispozici na různé výstavy a akce probíhající po celý rok. Mezi mými panenkami asi nic nového nenajdete, snad jen jeden nový historický stolek s porcelánem a zlaté šaty na Moxie, ale to je vše, výstava je o něco měnší než ta v Sušici, takže zde nemám ani celý repertoár. Ale nemusíte být zklamáni, vystavuji zde to nejlepší z mé tvorby, samozřejmě nesmí chybět oblíbená cukrárna :-). Budu se těšit na Vaši návštěvu.


24. 6. - 22. 8. 2014 Muzeum Šumavy v Sušici

Galerie z výstavy a galerie z města a z muzea
(klikněte na obrázek)

Na výstavu do Sušice mě pozvala paní ředitelka Řezníčková poté, co se o mně doslechla ve Kdyni a v Hrádku. Co jsem do Sušice přivezla? Skoro celou moji sbírku panenek a mého tvoření a ještě něco navíc. To znamená, že zde uvidíte i věci a miniatury, které obvykle nevozím, protože ve velkých vitrinách na ně není prostor, tady mám ale k dispozici 10 stolových vitrin, takže jsem přivezla i botičky, papírová přáníčka, drátěné ozdoby, parfémy, porcelánové servisy a mini skleněné miniatury, kabelky, šperky a dokonce i jednotlivé kousky jako je funkční chlebník nebo mini pletené ošatky. A samozřejmě i šité novinky - karneval v Benátkách, Moxie Teenz, všechny tři princezny Lady nebo všechny tři miniaturní dioramata 1:12. A samozřejmě převlíkárna s modely pro slečny. Celkově je to moje zatím nejobsáhlejší výstava a její instalace mi trvala 4 dny, nejdéle ze všech, není divu, je tam spousta mrňavých věciček a jejich instalace je hrozně piplavá práce. Ale je hotovo, takže tímto vás chci na výstavu pozvat a přeji příjemné zážitky.

V druhé galerii jsem nafotila centrum Sušice, s radnicí a muzeem a přidávám i pár fotek z muzea - Sušice byla proslavená výrobou sirek, takže sirkařské muzeum a je zde i slavný mechanický betlém. Více na stránkách muzea.


26. 1. - 31. 3. 2013 Muzeum příhraničí ve Kdyni

Galerie z výstavy (klikněte na obrázek)

Výstava ve Kdyni vznikla na základě pozvání mých dvou spolužáků, rodáků ze Kdyně, Vládi Vilímce a Sylvy Heidlerové. Sylva mě zvala už delší dobu, ale bohužel neměli vitriny, bez těch se panenky vystavovat nedají, ale dobrá zpráva přišla v listopadu, vitriny jsou už hotové (užijí je i pro další vystavovatele) a tak může výstava začít. Kdo z vás už byl na mojí výstavě, tak samozřejmě uvidí v podstatě totéž, co na té poslední, ale nebylo by fér, aby tam nepřibyla ani jedna novinka, takže i tady jsem se snažila něco obměnit. Za prvé to byly dorty v cukrárně, poprvé uvidíte 3 nové, velké dorty, svatební, narozeninový růžový a jeden neutrální. Poprvé bude také po celou výstavu vystavená moje malá švadlenka v poměru 1:12 a nově jsem nazdobila vánoční strom, pro který jsem vyrobila přes 70 menších i větších korálkových ozdob. A ještě jedna maličkost, vloni jsem se vrátila k papírovým technikám, některé jsem si jen obnovila, jiné naučila a těmito technikami jsem ozdobila několik mini přání i pro panenky. Takže ve vánoční, narozeninové a velikonoční scéně najdete přáníčka udělané technikou pergamana, tea bag foldingu nebo quillingu. Muzeum má přes zimu otevřeno pouze přes týden, ale zkuste tam zavolat a domluvit se, jestli by vás tam nepustili i o víkendu, pokud to půjde, rádi vám vyjdou vstříc a výstavu vám zpřístupní i mimo otevírací dobu. A tady vyšla upoutávka v domažlickém deníku, fotky jsou z vernisáže. Opět jsem udělala převlíkárnu, kde se můžou holčičky převlíct za princezny a namalovat se a načančat. Anebo si vymalovat Barbie v některém z jejích oblečků, víc se tam nevešlo. Celkem se tam vešlo 120 panenek. Přeji hezké pokoukání.


31. 8. - 9. 9. 2012 Kulturní dům Metropol České Budějovice

Galerie z výstavy (klikněte na obrázek)

Na tuto výstavu mě přizvala Lenka s Davidem, majitelé internetového obchodu s moderními panenkami http://www.panenka-panenky.cz/ a já ráda přijala. Jak by také ne, když další vystavující jsou Marmarky, určitě je spousta z vás zná, ano, je to Marie s Markétou a každý měsíc staví úžasné scény pro panenky Tonner, do této chvíle jsem je znala jen ze stránek. Lenka s Davidem tam prezentují různými druhy moderních panenek, některé z nich jsem viděla naživo poprvé.... Já se prezentuji hlavně s miniaturami, je tam cukrárna, Vánoce a Velikonoce, jídlo z narozeninové oslavy, ložnice a dvě úplně nová dioramata v měřítku 1:12 (není to přesné, některé maličkosti jsou 1:10 a to kvůli dobré viditelnosti ve vitrině). Zbylé místo jsem doplnila osvědčenými panenkami. Takže kdo máte chvíli času, zaběhněte do Metropolu, tentokrát je výstava dlouhá jen 10 dní!
Jelikož jsem měla v den vernisáže hotovo, měla jsem celé dopoledne volno, prošla jsem se městem, vylezla na Černou věž a samozřejmě fotila, a proto v galerii uvidíte i pár fotek Českých Budějovic, mimochodem, je to krásné město, zvlášť historické jádro.


31. 10. - 16. 12. 2011 Městská knihovna Kraslice

Galerie z výstavy (klikněte na obrázek)

A je tady poslední výstava tohoto roku, letos se urodilo, je již třetí v pořadí a musím přiznat, že tři je opravdu moc. V průběhu roku jsem se věnovala v podstatě jen výstavám. Ne, že by díky tomu nevznikly nové věci, ale vznikaly více pod tlakem, protože jsem si je na ty konkrétní výstavy vymyslela a chtěla zrealizovat. Ale to už je moje povaha, v každém případě jsem ráda, že je zájem o vystavování mých panenek a když jsem to slíbila, tak jsem to musela dotáhnout do konce. Tato vánoční výstava se nachází v Městské knihovně v Kraslicích, kde si ji může prohlédnout každý, nejen návštěvník knihovny. Městská knihovna se nachází v bývalé vile Krey, byla projektovaná Ottou Steinlem a patřila podnikateli Wilhelmu Fuchsovi, od roku 1928 pak rodině Kreyových, odtud název vily. Byla také publikovaná v knize Slavné vily Karlovarského kraje a počíst si o ní můžete i na webu www.slavnevily.cz.
Výstavní prostor není příliš veliký, v podstatě se jedná o 5 policových skříněk, ale promyslela jsem si, co chci hlavně vystavit a upravila jsem si police podle svých potřeb, takže nakonec se sem vešlo 77 panenek a 4 ucelené scénky, Vánoce, Vánoční cukrárna, Silvestr a jídelní salón. Víc to opravdu nešlo a v mnoha případech uvidíte, že panenky jsou v policích, které jsou opravdu jen na jejich výšku (vešly by se lépe bez stojánku, ale ten je bohužel nutný a přidává jim centimetry), ale měla jsem na výběr pouze dvě varianty - buď panenky pohodlně rozestavit tak, aby bylo všude dost místa a pak jich tam bude málo, anebo je takhle namačkat. Zvolila jsem druhou variantu, aby bylo k prohlížení co nejvíc z mé tvorby a doufám, že mi návštěvníci prominou, že se budou muset na některé panenky líp podívat z podřepu :-)). Na výstavě uvidíte panenky, které nejčastěji vystavuji, ale jsou tady asi 3 modely, které mají premiéru a také dvě scénky. Částečně je to cukrárna, na kterou jsem použila část původní, velké cukrárny, co se vešlo, to tam je, nové jsou vitriny s vánočními dorty. A pak mrňavá scénka Vánoc se Shellinkou a s pidi cukrovím, najdete tam i mé nejmenší, 2,5 mm velké, slepované linecké cukroví :-). Použila jsem i jiné stolky na Vánoce, varianta pro Tonnerky by se nevešla, tak jsem vzala to, co bylo doma nejmenší, aby scéna měla smysl. Přeji knihovně hodně návštěvníků a snad je moje panenky v tomhle předvánočním čase potěší a pobaví.


1. 6. - 18. 9. 2011 areál zámku v Hrádku u Sušice - instalace, výstava, zámek a jeho okolí

Galerie z výstavy (klikněte na obrázek)

Moje další výstava se koná v mém rodišti, v Hrádku u Sušice. Je jí vymezen prostor před muzeem Františka Pravdy na nově zrekonstruovaném zámku, který nyní slouží jako hotel, restaurace, muzeum a nabízí i další služby. Za zámeckou zdí jsem vyrostla a co si pamatuji, tak na zámku se normálně bydlelo, byla tam vesnická knihovna a tělocvična Sokola. Do zámeckého parku jsme si všichni chodili hrát různé hry - od schovávané až po vybíjenou, tady jsme také dospěli a prožívali první lásky, randění i taneční zábavy. Protože zámek neustále chátral, za celou dobu, co pamatuji se zde nic neopravovalo, tak bylo časem nutné lidi z něj vystěhovat a zámek zůstal prázdný. Dál jeho historii moc neznám, ale nejdůležitější je, že se našel investor a majitel, kteří ze zámku udělali to, co je z něj dnes, opravdu krásnou stavbu, citlivě zrekonstruovanou, včetně hotelových pokojů, které jsou zařízeny v různých historických stylech, výbornou restauraci, kde moc dobře vaří a je zde i příjemný personál. Nakonec, podívejte se na jejich stránky, tam se dozvíte více.

A teď k mé výstavě. Prostor je zde menší, než na minulé výstavě a trošku nešikovnější, ale.... musím se vždy poprat s tím, co je k dispozici a tak jsem se snažila udělat výstavu co nejhezčí, aby se návštěvníkům líbila. Jako první jsem tudíž začala umisťovat scény a to do dvou polic zhruba ve výši očí, je tam spousta miniatur, tak na to musí být vidět. Nad ně Barbínky a nad ně Tonnerky. Ty už jsou dost vysoko, ale jelikož jsou větší, tak se na ně dá dohlédnout. Poslední police pod stropem měla původně zůstat volná, tam jsem si říkala, že se nedá už nic dát, ale nakonec to bylo takové prázdné a tak jsem tam dala jen po 2-3 panenkách, na které se nemusí zrovna koukat zblízka, jsou zkrátka zdobné i na dálku. To samé jsem si myslela, že udělám i s první policí, vlastně spíš volným místem na zemi, ale pak jsem si uvědomila, že budou chodit asi hlavně děti a ty jsou menší a nedělá jim problém se shýbnout, takže jsem obsadila i tento prostor. Celkem je zde 116 panenek, pouze 2 kusy jsou originálně oblečené od Mattela, zbytek je z mé dílny. Výstava bude součástí prohlídky zámku, zámeckého parku, muzea a kaple Sv. Valburgy, ale měla by být i možnost si prohlédnout tuto výstavu samostatně. Pro přesnější informace si do zámku zavolejte nebo napište, jelikož jsem úplně první, kdo v tomto prostoru vystavuje, ještě nebyl upřesněný řežim. A jak si můžete všimnout na fotkách, v ještě nedokončené instalaci se mi už procházely výpravy turistů, které okolo mně museli projít do muzea, bylo to pro ně velké překvápko a byli rádi, že jsem jim nabídla možnost kouknutí mimo oficiální otevírací dobu a i jedna malá slečna se už oblékla do princezního. Na závěr musím říct, že tohle vlastně spáchal ten hrádecký babinec :-)), který jsem vám představila nedávno v reportáži z Přeštic, a já jsem moc ráda, protože by mě nikdy nenapadlo, že v tak malé vesnici, jako je Hrádek, se najde místo, kde se dá udělat tak velká výstava. Je to pro mně splněný sen, že se to podařilo a všem zúčastněným za to moc děkuji.19. 3. 2011 - 2. šicí dílna v Přešticích

Galerie z dílny


19. 3. jsem uspořádala v Přešticích druhou šicí dílnu, počasí se vylepšilo a tak i když děvčata po muzeu pobíhala, šít chtěla jen jedna. Vůbec to nevadilo, slečna s maminkou za mnou přijely až z Písku, za což jsem jim velice vděčná, a strávily se mnou celé odpoledne, a šily jsme jak o závod. Zastavily se u mě i kamarádky panenkářky a tak se šilo a povídalo..... Ale největší překvapení mě čekalo hned po otevření, věděla jsem, že z mého rodného Hrádku u Sušice se kdosi chystá za mnou přijet. Jen jsem nevěděla, kdo to bude. Proto bylo pro mě velké překvapení, když do místnosti vstoupilo 9 lidiček :-)) vlastně to všichni byli přátelé mého taťky a rodiče mých kamarádů a kamarádek ze vsi a ze školy. Některé z nich jsem neviděla přes 30 let a i když jsem poznala všechny tváře, tak jsem si nedokázala vždy vzpomenout na jména, ale to jsem v mailu avizovala, tak se mi všichni představili. Čekala jsem tak 3-4 lidi, ale tohle bylo opravdu překvápko a nesmírně za něj děkuji :-)) moc jste mě potěšili. A doufám, že jsme se neviděli naposledy, že ještě nějaká ta akce vyjde.


5. 2. 2011 Přeštice - šicí dílna

O prvním únorovém víkendu proběhla šicí dílna v Přešticích, myslím, že se povedla, soudě podle ohlasů, byla jsem překvapená, že všechna děvčata uměla šít, to znamená, že držely někdy v ruce jehlu a nit. A že se povedlo našít opačně patent? Nevadí, chybami se člověk učí, příště už si dají pozor, i to patří k učení, ale stejně byly moc šikovné. Jelikož byl frmol, nenafotila jsem asi všechny dokončené šaty, ale pár jich tam najdete. A taky jsem v průběhu dílny vůbec nefotila, za fotky děkuji - Marillevě, Monice Brýdové a Radce z muzea, něco málo je ode mě. PS: ten pán s kamerou, co na mě míří, jak patlám fimo dortík, tak to byla Toulavá kamera, takže se můžete těšit na malou reportáž v některém nedělním dopoledni, nevím, kdy to půjde, asi v březnu, upřesním. Prosím o shovívavost, kamera mě kapánek rozhodila, takže jsem špatně mluvila, vypadala, no a vůbec.... všechno bylo špatně, ale co bych neudělala pro panenky :-)) jen se na to vysílání netěším, dívat se nebudu, budete mi to pak vyprávět, jo? :-) A dobrá zpráva, nakonec se to z nějakého důvodu nevysílalo, to mi padl kámen ze srdce, opravdu jsem z toho měla tentokrát špatný pocit.

A malá galerie, klikněte na obrázek18. 1. 2011 Přeštice - instalace, vernisáž a první návštěvníci mojí výstavy "Jak si umím hrát"

Galerie z té velké slávy - první jsou moje fotky, druhá jsou fotky od profesionální fotografky p. Riesové,
na konci uvidíte i moje příbuzenstvo, které se sešlo v poměrně velkém množství,
z čehož jsem zase já měla velkou radost :-)) (klikněte na obrázky)


Přináším vám fotky z instalace, vernisáže a ze samotné výstavy Přeštic u Plzně, kterou jsme slavnostně otevřeli vernisáží 18. 1. 2011 v 17.00 hodin. Ráda bych poděkovala Radce Sísové, za příjemnou společnost a že se o mě postarala smluvně a poskytla i fotky z vernisáže :-)) a Bc. Drahomíře Valentové za to, že mě do Přeštic pozvala, pomáhala mi při samotné instalaci, chápala moje potrefené nápady, jako že musí být v bazénu voda, v pařeništi zemina a že mořská panna musí sedět na kamenech, které jsme přitáhly z dvorku a já na dno nasypala kilo a půl akvarijního písku :-)), a nakonec i za to, že tak hezky uváděla vernisáž, pomohla s mým představením a já pak nemusela tak dlouho mluvit a ještě se u toho děsit, že něco zapomenu, tréma je hrozná věc :-)) Ale dohromady jsme to zvládly, na vernisáži nám zazpívala mladá operní pěvkyně, jejíž jméno jsem zapomněla, zkusím zjistit. V podkroví muzea je nainstalovaná druhá výstava a to fotografií k 180. výročí narození přeštického rodáka Josefa Hlávky. Výstava "Stopy a doteky Josefa Hlávky" představující stavby Josefa Hlávky a činnost Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových je doplněna dokumentárním filmem o životě tohoto dosud největšího českého mecenáše.

Co uvidíte v mé části výstavy? Jelikož jsem měla k dispozici 16 velkých, prosklených vitrin, mohla jsem si dovolit přivézt 12 pokojů či scén a 189 panenek. Z tohoto množství je jen 5 kusů v originál oblečení od firmy Mattel a to - gymnastka, zpěvačka Cher, první československá Barbie, Cruella z filmu 101 dalmatinů a Barbie k výročí Disney Landu, ostatních 184 jsem oblékla sama, vyrobila jsem jim i většinu doplňků - kabelky a šperky. Podařilo se mi panenky ve vitrinách uspořádat tématicky a tak je tady vitrina u vstupu s historickými modely, letní s bazénem a malou Shelly - zahradnicí, vánoční, velikonoční, moderní holky na nákupech, jazzový bar a hudební vitrinu, svatební, plesová a pohádková a nakonec samozřejmě cukrárna, která přitahovala nejvíce pozornosti. Velký prostor v samostatné vitrině dostala mořská panna, stejně tak ložnice a v takové smíšené vitrině je malá kuchyňka, obývák a sekretářka v kanceláři, nad nimi je sportovní vitrina, nechybí ani scéna s vnoučaty. Výstavu opět doplňuje doprovodný program, který se velice osvědčil v Litomyšli, našila jsem nějaké nové kostýmy na převlékání, je tam pokojík s panenkami na hraní a malování pro malé děti. Takže přeji pěkné pokoukání a příjemně strávený čas, pokud se rozhodnete výstavu navštívit. V průběhu výstavu uskutečníme i šicí dílnu, sledujte stránky, o termínu vás budu informovat.


18. 7. 2009 - šicí dílna v Muzeu v Litomyšli

Galerie z šicí dílny


Při zahájení výstavy již jedna šicí dílna proběhla, další jsme naplánovaly právě na sobotu 18. 7. Přijela jsem do Litomyšle na celý den, abych předvedla, poradila, navrhla či ušila jednoduché šatičky na přání holčiček. Cílem ale bylo, aby se zapojily i holčičky samotné a zkusily si kousek šatů taky ušít. Některým to šlo pěkně od ruky a některým pomohla maminka nebo babička, ale hlavní bylo, že odcházely spokojené a snad i s chutí do dalšího tvoření a hlavně s hotovými šaty na panenku. Paní Kmošková z muzea připravila tvoření i pro malé slečny nebo chlapce, které šití ještě nezvládaly a to textilní koláže panenek. Jak uvidíte v galerii, vše jsme zvládli, všichni se zapojili a my měly radost, že se šití i koláže se líbily a že jsme prožili pěkný den s tvořením, alespoň já jsem si ho užila :-)).


30. 5. 2009 - 30. 8. 2009 Muzeum v Litomyšli - výstavy
Erica - Něco pro holky - panny a panenky, p. Kocourek - Něco pro kluky - auta a autíčka


Galerie z muzea a z města (klikněte na obrázky)


Ve výše zmíněném termínu probíhají v Regionálním muzeu v Litomyšli 2 výstavy (viz titulek), jedna část je věnovaná holčičkám, tu zajišťuji já a druhá je věnovaná klukům a tu zajišťuje sběratel pan Kocourek. Ráda bych poděkovala panu řediteli Koškovi, že mi nabídl účast na této výstavě. Dále bych ráda poděkovala všem, co mi pomáhali, ale hlavně paní Renatě Kmoškové, která měla moji část výstavy na starosti, několik měsíců připravovala doprovodné programy a pomáhala mi i při instalaci a také za to, že se mi po celou dobu mého pobytu obětavě věnovala a já se cítila v Litomyšli, kde neznám jediného člověka, opravdu jako doma. Obě dvě výstavy mají doprovodný program, z větší části ho vymyslela právě paní Renata, já se snažila pomoci, jak se dalo. Musela jsem odvést mnohem více práce, než je obvyklé, ale je to pro děti a vidět jejich radost, byl bezva pocit. Co tedy můžete na obou výstavách vidět? V části Auta - kromě samotných exponátů je zde hrací koutek se stavebnicí a autíčky, malovací koutek, televize s animovaným filmem Auta, počítače se simulátory. V mé části jsou v plochých vitrinách vystavené panenky, profily autorů panenek a výrobců, zajímavé kolekce na trhu, ve skleněných vitrinách jsou vystavené scény - Jazzový bar, Vánoce u Tonnerů, S vnoučaty a U bazénu. Doplněné jsou panenkami, jídelnou s porcelánovým nádobím a originálními sběratelskými panenkami, aby se dokonale využil prostor. Jako doprovodný program je zde malá módní návrhářka na počítači, malování omalovánek, kreslení a oblékání papírových panenek, a největší tahák celé výstavy - fintírna. Je zde téměř 10 pohádkových kostýmů (většinu z nich jsem ušila) - princezna, madam Pompadour, baletka, nevěsta..... které si holčičky můžou vyzkoušet, nalíčit se, vyzdobit se šperky, korunkami, závoji, nandat si paruky, a poté se vyfotit ve fotokoutku. A nakonec si můžou pohrát i se samotnými panenkami, které jsou pro ně připravené v hracích koutcích, muzeum část panenek a pokojíků zakoupilo, já jim vyrobila gauče a postýlky.

Co dodat na konec? Třeba, že takhle pojatou výstavu, která děti opravdu zaujme, jsem u nás už dlouho neviděla, myšlenka mě hodně nadchla a proto jsem nelitovala ani času, ani materiálu, jen aby vše klaplo a program byl bohatý. Dne 30. 5. 2009 ve 14,00 proběhla vernisáž výstavy, kde jsme s paní Kmoškovou představily moji tvorbu, žáci místní školy nám předvedli úžasné představení Kokomá komá - pásmo z veršů Jiřího Dědečka a opravdu byli skvělí, talent jim rozhodně nechybí, bezvadně jsme se všichni bavili. Odpoledne jsem se prošla po městě, byly tam oslavy u příležitosti 750. výročí povýšení Litomyšle na město. Od 20,00 hodin proběhla večerní šicí dílna, kam přišli všichni, kdo se chtěli něco dozvědět o šití oblečků na panenky. Několik oblečků se nám podařilo i dokončit, jiné si vzali domů na došití, ale nikdy nezapomenu na všechny holčičky, které se moc snažily, aby je jehla v ruce poslouchala, jak má a nakonec si hrdě odnášely první vlastnoručně ušité šaty. Šicí dílnu zopakujeme ještě v létě, věnujeme jí celou sobotu, termín upřesním. Po šicí dílně jsme ještě stihli ohňopád s ohňostrojem z vedlejšího kostela, patřil také k oslavám.
Z Litomyšle jsem odjížděla až v neděli odpoledne a tak jsem stihla ještě zajít do rodného domu Bedřicha Smetany a samozřejmě na zámek, na obojí jsem z muzea koukala přes silnici, bylo by škoda tam nezajít. Takže v druhé galerii je pár fotek právě z těhle akcí a procházek. Upřesnění k fotkám - myslela jsem, že bude víc času, nakonec jsem lítala po muzeu jak splašená a na foťák si vzpomněla jen sem tam, vše je za sklem, tudíž se to hůř fotí a oblečky jsem vzala jen informativně, všechny znáte z mých stránek, kde jsou podrobně nafoceny, takže jsem se o nic víc už nepokoušela.

Galerie fotek z výstavy o Hvězdice (Stáňa) a galerie kostýmů pro holčičky a kluky a pro panenky do pokojíčků


Moji výstavu navštívila také děvčata - panenkářky, Stáňa, Eliška a Jana a moc mě tím potěšily. Janu a Elišku jsem už viděla, se Stáňou jsem se potkala poprvé. Stáňa mi poslala fotky, které nafotila a Jana vytvořila galerii svých fotek na této adrese: http://www.majadolls.unas.cz/ostatni/vystavy.html
7. 11. 2007 Samostatná výstava mých panenek a veškeré tvorby na ně - budova SUDOPu PRAHA, Olšanská 1a, Praha 3

Galerie - zahájení výstavy, návštěvníci a předváděné panenky

Už dlouho nosím s sebou do práce ukazovat svoje výtvory a vždy je to jen pár kousků, které unesu a tak jednou padla nenápadná věta: "A výstavu nám tady neuděláš?". Nejdříve musím uvést, že náš zaměstnavatel je těmto aktivitám svých zaměstnanců velice příznivě nakloněn, takže máme možnost, pokud o to požádáme a sladíme s ostatními potřebami firmy, takovou výstavu uspořádat. Tak jsem se do toho pustila. Ani nevíte, jak jsem si vlastně zavařila :-)), ale ráda. Připravit výstavu z mojí tvorby znamenalo nejdříve přebrat těch zhruba 350 oblečků, co mám doma, pak se podívat, kolik mám panenek a potom poprosit děvčata panenkářky o pomoc. Svých panenek jsem měla asi 90, zbytek jsem si půjčila, celkem mi jich někdo napočítal 216 (upřesním, až je dopočítám). Za zapůjčení panenek tímto děkuji Ivaně Filipové - www.ivanafilipova.ic.cz, Denise Molitorisové - www.molendrix.com, Janě Bubeníkové - www.fashiondolljana.ic.cz a Janě Talpové - www.iluska.ic.cz.

Výstava se podařila, byla jsem moc spokojená, i když jsem v posledních týdnech před ní nedělala nic jiného než panenky, dokončovala nábytek, dodělávala oblečky a miniatury. Byla jsem nervózní z té hromady panenek a příprav a právem, na konečnou instalaci jsme měli asi 3 hodiny a to bylo opravdu málo. Kdybych to dělala sama, tak to vůbec nestihnu, děkuji tímto za pomoc při instalaci mým kolegyním - Janě, Evě, Marušce, mojí dceři Zuzce, Jany dceři Katce a Fibi, která taky ochotně přijela pomoci. Podařila se nám naistalovat většina exponátů, ale pár panenek přece jen zůstalo neoblečených, některé neměly boty anebo jiné doplňky, ale v průběhu výstavy už nebyl čas na doplňování, pevně doufám, že i toto množství postačilo ke koukání.

Člověk by neměl chválit sám sebe, to se nesluší, ale asi to budu muset udělat, protože tolik pozitivních a nadšených reakcí za jedno odpoledne od každého návštěvníka jsem ještě nezažila. Pro lidi byl docela šok vidět na jednom místě přes 200 panenek, to opravdu nikdo nečekal, dokonce ani moje kolegyně a kamarádky. Nakonec.... i já byla překvapena, jak vypadá pohromadě mých 200 modelů, ani já je takto běžně nevidím. Nejvíce se obdivovaly tonnerky a hned poté miniatury a nová lednice do baru. Na výstavu jsem připravila asi 10 modelů či scének, které ještě na stránkách nenajdete a tak jsou nafoceny zcela provizorně, na stránkách budou postupně přibývat v lepším provedení. Děkuji za účast všem, kdo přijeli, někteří z vás vážili dlouhou cestu jako děvčata z Ostravy, a vy ostatní, kteří jste buď moc daleko anebo vám to nevyšlo z jiných důvodů, podívejte se alespoň do galerií, jak to tam vypadalo.

Galerie jsem rozdělila do 3 samostatných částí, protože původních fotek bylo přes 700 a tak jsem je musela nějak přebrat. I tak jich zbylo hodně, uvidíte asi i stejné anebo podobné obrázky, je to tím, že se mi fotky sešly od 4 dalších lidí. Promiňte kvalitu fotek, každý máme jiný foťák, někdo fotil s bleskem, jiný bez, někdo kvalitně, jiný méně, navíc se fotilo jak za světla, tak po setmění při umělém světle, snad to pro ilustraci bude stačit. První část je věnovaná instalaci a zahájení v užším kruhu mých nejbližších spolupracovníků a šéfů, druhá pak návštěvníkům výstavy po celý den a třetí panenkám, modelům a scénám. Přeji příjemné pokoukání a doufám, že se budete bavit. Alespoň já jsem se bavila báječně a moc a moc děkuji za všechna krásná slova, která na moji adresu padla.
20. června - 5. srpna 2007 - výstava panenek v Mariánské Týnici
Moje další účast na výstavě panenek, vystavovali jsme ve stejném složení jako v Bílině a zhruba i stejné exponáty. Galerii jsem tudíž připravila mnohem skromnější, obrázky by se opakovaly, na konci můžete vidět vystoupení na slavnostním zahájení výstavy a i některé z vystavovatelek osobně.

Galerie z výstavy
1. února - 25. března 2007 - výstava panenek v Bílině
Moje první účast na výstavě panenek, konala se v Bílině, ve výstavní síni Kaskáda, za náměstím hned naproti kostelu. Výstavu pořádal Klub panenek ČR a celkem zde vystavovalo 6 členek, některé určitě znáte z mých odkazů: Alenka Zemanová - starožitné panenky, Ivana Filipová - www.barbie_ivanafilipova.ic.cz, Denisa - www.molendrix.com, Jana B. - www.fashiondolljana.ic.cz, Jana T. - www.iluska.ic.cz. Bylo tu k vidění zhruba 500 panenek a to jak starožitné panenky našich babiček, tak i panenky Barbie nebo Tonner. A jak to vypadalo při instalaci? Podívejte se a děkujeme za návštěvu!

Galerie z výstavy

Home