Kyjovský kroj

Téma měsíce března je kroj a já se rozhodla udělat kroj moravský (pozor, tento model je mimo soutěž). Sama pocházím z chudého kraje v západních Čechách a vůbec si neuvědomuji, že by u nás byl nějaký kroj, spíš obyčejná sukně a zástěra a tak se mi nechtělo dělat něco, co neznám. Ale moravské kroje, to je něco úplně jiného. Jsou dobře zdokumentované a neustále se nosí, i když dnes už asi jen na slavnosti, ale jejich tradice je stále živá a to pro mě bylo důležité. Začala jsem se tedy rozhlížet, kudy do toho. Věděla jsem, že budu chtít kroj napodobit co nejpřesněji, protože není důvod, abych si něco vymýšlela, když kroj existuje a obrázky jsou k dispozici. No jo, obrázky, jenže kde vzít ten zbytek? A jak se to všechno vlastně jmenuje?

V této záležitosti mi pomohla velice ochotná kamarádka Míša, která kroje šije a půjčuje a mimo to šije i malé kroje na panenky. Nejen, že mi poradila, co všechno ke kroji patří a jak se to jmenuje, ale poslala mi i kousek látky na vrchní sukni, se specielně vyšitými motivy kytiček, právě tak velkých pro malé sukně panenek. A to byl i důvod, proč jsem se nejdříve pustila do kroje pro tonnerku, protože vyšívaná látka byla přece jen na větší panenky, než na Barbie. Téma tudíž udělám ještě jednou na malou panenku a s tou se zúčastním tématu. Všechny odborníky na kroje upozorňuji, že jsem všechno šila jen podle obrázků a rad a protože jsem se neptala na všechno, snažila jsem se hodně věcí vyčíst z fotek a nepovedlo se mi to stoprocentně, udělala jsem pár drobných chyb, takže prosím o shovívavost.

Kroj se skládá z nabíraných rukávců, lemovaných krajkou, já udělala košili, lépe se mi přišívaly rukávy. Na rukávce jsem oblékla vestičku - kordulku, zdobenou korálky, flitry a 3 červenými kolečky (ty tam musí být). Pod sukni jsem ušila 3 spodničky, nedodržela jsem přesně složení - měly být všechny tři bavlněné s krajkou, já udělala bavlněnou jen tu horní, zbytek je z jiným materiálů. Vrchní sukně je z červeného plátna vyšitého dvěma řadami kytiček (dospělý kroj má řady tři) a na sukni je černá zástěra, vyšitá květy, v mém případě jsem nahradila různobarevnými vyšívanými stuhami a olemovaná bílou krajkou. Na hlavě má panenka družení - věneček z kytiček a s naskládanými stuhami, na nohou jsou černé punčochy a černé vysoké boty. A teď upřesnění mých chyb - mašlička pod krkem nepatří na kyjovský kroj, patří na hovoranský a bílá krajka na zástěře neměla být okolo celé zástěry, ale správně měla být pouze na spodním okraji zástěry a měla mít béžovou barvu (toto je pravděpodobně na hovoranském nebo šardickém kroji, už jsem to zase zapomněla). Ale je velice těžké dodržet něco, co neznám a co se odlišuje vesnici od vesnice, takže detaily poznají lidé, kteří tam opravdu bydlí a kroje nosí, my ostatní takové detaily nepostřehneme, anebo postřehneme, ale nemyslíme si, že jsou až tak důležité (můj případ). Přes všechny tyhle potíže s neznalostí moravských krojů mě práce na kroji velice bavila, je to můj úplně první kroj, co jsem ušila.