Řezy se zakysanou smetanou neboli "mokré řezy"

Klikni pro zvětšení -
mokré řezy Klikni pro zvětšení -
mokré řezy Klikni pro zvětšení -
mokré řezy Klikni pro zvětšení -
mokré řezy Klikni pro zvětšení -
mokré řezy Klikni pro zvětšení -
mokré řezy Klikni pro zvětšení -
mokré řezy Klikni pro zvětšení -
mokré řezy

Dříve než vám řeknu recept, tak se vám musím přiznat k jedný věci, mám ráda svůj starý, hliníkový pekáč, nedokážu se od něj odpoutat (i když jsem zbytek hliníkových věcí vyhodila), strašně dobře se mi v něm peče. Nevypadá sice nijak super, když ho pak fotím, ale nemůžu si pomoct, pokud mám těsto na větší pekáč, pak to vždycky vyhraje tenhle starý, otlučený a mírně osmahnutý pekáč. To bylo jen na úvod, kdybyste se podivili, v jaké příšeře že to peču tu úžasnou mňamku :-))

A teď už k samotnému receptu, dostala jsem ho od sousedky, samozřejmě až po ochutnávce jejího výrobku, je to přesně ten druh moučníku, který můžu kdykoli, je totiž "mokrý". A takové zákusky či řezy, ty já mám ráda. Bábovku u mě asi hned tak nepotkáte, ta je na mě moc suchá.

Suroviny: 2 vanilkové pudingové prášky, 750 ml mléka, 5 vajec, 300 g cukru, 1 vanilkový cukr, 100 ml oleje, 250 g polohrubé mouky, 1 prášek do pečiva, 40 g kakaa, 600 g zakysané smetany, 2 skořicové cukry, 100 ml vody, tuk (olej) a mouka na vymazání formy.

Postup: Ze dvou pudingových prášků, asi 1/3 cukru a mléka uvaříme puding, který necháme důkladně provařit a vychladnout. V míse vyšleháme vejce s oběma druhy cukrů, pak do vzniklé směsi vmícháme 100 ml vody a 100 ml oleje. Nakonec vmícháme mouku s práškem do pečiva a důkladně promícháme. Polovinu těsta nalijeme do vymazaného a vysypaného pekáče, zbylé těsto promícháme s kakaem a nalijeme na světlé těsto. Pomocí vidličky uděláme mramorování, těsta trochu promícháme. Na povrch neupečeného těsta poklademe lžící vychladlý vanilkový puding. Moučník vložíme do trouby a pečeme při 180 st. Celsia, půl až tři čtvrtě hodinky, jako obvykle zkuste špejlí nebo jehlicí, jestli se těsto nechytá a je upečené. Na ještě horký moučník natřeme hustou zakysanou smetanu a posypeme skořicovým cukrem. Necháme vychladnout a krájíme na řezy. Přeji moc dobrou chuť, je to opravdu mňamka veliká :-D


Home