Indický dhal a placky naanTento recept z indické kuchyně jsem opravdu nevymýšlela, vyzkoušela jsem ho uvařit podle jednoho z mnoha receptů, které běhají po netu, uvařila jsem základní verzi, jinak jich existuje mnoho, co kraj, to jiné přísady, ale v zásadě je to taková čočková kaše. Recept tedy dávám opsaný, našla jsem ho v této vegan podobě na jiných stránkách, nevím už kterých, ale přesně v tomto znění je i tady: http://www.karizona.cz/2015/06/indicky-dal-z-cervene-cocky.html.

Suroviny:
2 hrnky (500 g) suché červené čočky, 4 lžíce rostlinného oleje, 2 lžičky římského kmínu, 2 střední cibule - nakrájené na drobné kostičky, 2 cm - na jemno nasekaný, 5 stroužků česneku - prolisovaných, 2 velká rajčata - nakrájená na kostičky, 1/2 červené asijské chilli papričky (může být více i méně), 1/2 lžičky koření asafoetida (čertovo lejno), 1 až 2 lžičky směsi garam masala, 1 lžička mleté kurkumy, cca 3 lžíce nasekaného koriandru (listy a stonky), 1 lžíce citronové nebo limetkové šťávy (může být i více, dle chuti), sůl dle chuti (1 lžička, pak ochutnat a případně přidat) Čočku propláchneme a dáme vařit do neosolené vody asi na 20 minut. V pánvi rozehřejeme římský kmín, dokud nezačne praskat, přidáme cibuli, chvíli restujeme. Pak přidáme česnek, zázvor a papričku, rajčata a koření a dusíme, dokud rajčata nezměknou. Nakonec přidáme hotovou čočku, přidáme trochu vody a spolu ještě 10 minut vaříme. Ke konci přidáme nasekaný koriandr a citr. šťávu.
Jediná moje úprava v postupu: ona má být ta čočka trochu rozvařená, ale protože vím, že se mi minule rozvařila po pár minutách, nevařila jsem ji bokem, ale udělala první část a hned za rajčaty jsem přihodila čočku. Za 20 minut bylo všechno měkké, čočka tak akorát, aby vytvořila kašovitou podobu, ale aby se všechna zrníčka úplně nerozvařila.

Placky naan
Placky se mi moc nepovedly, dělala jsem jednodušší variantu s kypřícím práškem a asi jsem tomu nevěnovala tolik času a pozornosti, moc mi nevyběhly, ale sníst se daly. Asi je to tak v Indii běžné, ale ty dvě lžičky cukru do těsta byly pro mě moc, zkrátka to bylo sladké, čekala jsem spíš slané placky, já bych tam sama pro sebe příště dala jen tak půlku lžičky, takhle sladké mi to moc nechutnalo. Recepty neopisuji, dávám odkazy na naan jednoduchý a naan kynutý.

https://kitchenette.cz/clanek/39-easy-naan.

https://kitchenette.cz/clanek/40-naan.